Filmowe wspomnienia jazzmanów w Teatrze Starym
Na filmową opowieść o wspomnieniach Adama Jędrzejowskiego – muzyka należącego do polskiej czołówki tworzącej nowoczesne jazzowe brzemienia w kraju – zaprasza Teatr Stary w Lublinie. „JAZZ OUTSIDER” to film o spotkaniu przyjaciół, nestorów polskiego jazzu.
Za reżyserię odpowiada Janusz Majewski. W kameralnym studio, wspominając złote lata, spotykają się Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak i Wojciecha Gogolewski. Dokument przeplatany jest współczesnymi nagraniami koncertów oraz materiałami archiwalnymi – fragmentami filmów dokumentalnych Majewskiego z lat 60. ubiegłego wieku.
Film nawiązuje do dwóch dokumentalnych filmów Janusza Majewskiego zrealizowanych w latach 60.: „Opus Jazz” oraz „Jazz in Poland”. Muzycznym motywem przewodnim filmu jest popularny standard jazzowy „Our Love is Here to Stay” Georga Gershwina, który usłyszymy w wykonaniu muzyków biorących udział w filmie.
Początek seansu o 18.00.
Spotkanie z twórcą powieści kryminalnych
Kolejne wydarzenia przygotowała WBP w Lublinie z okazji trwającego XX Tygodnia Bibliotek. Dziś spotkanie literackie z twórcą kryminałów Alkiem Rogozińskim. Dwie jego powieści, „Jak Cię zabić, kochanie?” i „Do trzech razy śmierć”, zostały nominowane w plebiscycie „Książka roku” portalu LubimyCzytać.pl.
Alek Rogoziński to autor popularnych komedii kryminalnych. Obok motywu zbrodni często sięga w swoich historiach do bieżących wydarzeń społecznych w Polsce, wnikliwie obserwując to co dzieje się w kraju.\
Początek spotkania o 17.00 przy Narutowicza 4 w Lublinie. Rozmowę poprowadzą Joanna Załęcka-Maleska i Lidia Głębicka.
Wystawa w Galerii Podlaskiej
Na koniec przenosimy się do przestrzeni galerii sztuki. W Białej Podlaskiej mogą Państwo zobaczyć prace Romana Pietrzaka. To profesor warszawskiej ASP oraz Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli. Jest uznanym rzeźbiarzem i rysownikiem, którego prace wystawiane były na wielu wystawach w kraju i zagranicą (Belgia, Niemcy, Bułgaria, Portugalia, Francja, Węgry, Austria).
Twórczość traktuje jako formę ucieczki od hipokryzji. Prace prof. Romana Pietrzaka są bardzo charakterystyczne. Forma, faktura, kompozycja oraz kolor przenosi odbiorców zarówno do baśniowego świata marzeń jak i zmusza do refleksji i zadumy.
Wystawę Romana Pietrzaka „Rysunek i Rzeźba” mogą Państwo oglądać do końca maja w Galerii Podlaskiej.