14.05.2023 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

img 5440 2023 05 13 120733

“Losy chciały, abym się znalazł na »paryskim bruku«” pisał Józef Czechowicz w liście do Witolda Chomicza. W Muzeum Czechowicza w Lublinie można oglądać eksponaty związane z pobytem poety we Francji: fotografie, książki, karty pocztowe, jakie wysyłał przyjaciołom, a także przywiezione stamtąd pamiątki, m. in. obszerną kolekcję widokówek, która do tej pory nie była prezentowana publiczności. Jest też, prezentowany na co dzień na stałej ekspozycji dzwoneczek, który Czechowicz przywiózł z Francji. Po wystawie oprowadzi nas kierownik Muzeum Czechowicza, prof. Aleksander Wójtowicz.

Na wystawie „Baj – Fogtt. Bug – Brda. Dwie rzeki” w Galerii Wystaw Czasowych w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu, kuratorka ekspozycji, Dorota Seweryn-Puchalska zestawiła obrazy Stanisława Baja i Andrzeja Fogtta. „Obaj artyści reprezentują dużą odmienność zarówno formalną, jak i znaczeniową. Dlatego dialog tych dwóch światów wydawał się ryzykowny, a zarazem kuszący. Tym bardziej że spójność paradoksalnie wynika z różnic, które za pomocą przeciwieństw pokazują złożoność rzeczywistości, a w tej złożoności jej koherentność” pisze kuratorka, która w Kamienicy Celejowskiej przygotowała ekspozycję “Agnieszka Mitura. Obraz rzeki”. Dorota Serwerym-Puchalska oprowadzi po wystawach w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.

Wystawa „Wróblewski i po… Sztuka realizmu bezpośredniego” czynna jest w Muzeum Narodowym w Lublinie. Sto prac Andrzeja Wróblewskiego i kilkadziesiąt takich, które z nimi korespondują. Wśród twórców są m.in.: Mirosław Bałka, Rafał Bujnowski, Oskar Dawicki, Zbylut Grzywacz, Władysław Hasior, Grzegorz Kowalski, Katarzyna Kozyra, Zbigniew Libera, Jarosław Modzelewski, Irena Nawrot, Jerzy Nowosielski, Wilhelm Sasnal, Leszek Sobocki, Waldemar Tatarczuk, Mariusz Wilczyński. Kuratorami znakomitej ekspozycji są: jej pomysłodwca Marcin Lachowski, Aleksandra Blonka-Drzażdżewska i Łukasz Wiącek. Prof. Marcin Lachowski oprowadzi po wystawie słuchaczki i słuchaczy „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. W programie druga część jego opowieści, a w niej m.in. o cyklu „Rozstrzelania”.

W 363 odcinku słuchowiska „Bazarek” Wiesława staje na progu kariery i ani w głowie jej uszczelki.

Na zdjęciu notatnik Józefa Czechowicza prezentowany na wystawie w Muzeum Czechowicza w Lublinie pt. “paryż ocean widziałem przez dym siny” – Józef Czechowicz i Francja/fot. Kinga Kołodziej

Exit mobile version