Wracają pokazy multimedialne na fontannie na placu Litewskim

002 275 2023 04 29 194222

Po przerwie zimowej, od maja, wracają pokazy multimedialne na fontannie na placu Litewskim w Lublinie. Widowiska artystyczne będzie można oglądać w weekendy. Prezentacje poświęcone są m.in. wydarzeniom historycznym, legendom oraz znanym miejscom w Lublinie.

– Pokazy multimedialne na placu Litewskim to stały punkt programu wiosennych i letnich weekendowych wieczorów. Od kilku lat niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców, jak i osób odwiedzających Lublin – podkreślił prezydent Lublina Krzysztof Żuk, cytowany w komunikacie.

W majowym repertuarze aż 10 pokazów

W repertuarze na maj znajduje się dziesięć pokazów, które będą odbywać się w weekendy od godz. 21:00. Pierwszy z nich zaplanowano 1 maja. Prezentacje odnoszą się m.in. do wydarzeń historycznych, legend, znanych miejsc w Lublinie. Na przykład „Czarcia Łapa” dotyczy lubelskiej legendy o powstaniu odcisku czartowskiej dłoni na stole w Trybunale Koronnym. Z kolei „Unia Narodów” jest alegoryczną opowieścią o kształtowaniu relacji pomiędzy Polską a Litwą.

“Anioły Lubelskie”

Natomiast „Anioły Lubelskie” nawiązują do fresków znajdujących się we wnętrzu Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Pokaz zawiera partie wokalne z lubelskiej cerkwi katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego z udziałem abp. Abla. Z kolei widowisko „Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego” prezentuje najciekawsze osiągnięcia lubelskich budowniczych samolotów i śmigłowców z pierwszej w Polsce wytwórni samolotów.

Pod koniec maja widowisko „Lublin is YOUth”

W ostatni weekend mają zaplanowano premierowe widowisko „Lublin is YOUth”, które powstało w związku z obchodami Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Pokaz w całości poświęcony jest młodości. Opowiada o poszukiwaniu przez młodych własnej drogi, tożsamości oraz o szukaniu swojego miejsca w świecie.

– Autorzy – Łukasz Wit-Michałowski i Piotr Bańka – zwracają uwagę na fakt, że za sprawą rozwoju technologii zyskaliśmy nowe możliwości, ale też zagrożenia, z którymi wcześniej człowiek nie musiał radzić sobie na taką skalę. Autorzy pokazują, jak w świecie cyfryzacji i sztucznej inteligencji, młodym ludziom doskwiera atomizacja, samotność czy izolowanie w swoich własnych problemach – podkreślono w komunikacie.

PAP / RL / opr. AKos

Fot. archiwum RL

Exit mobile version