Usiądź i dostrzeż piękno przyrody. “Przystanek krajobraz” pozwoli się oderwać od miejskiego zgiełku

dsc00625 2023 04 18 210621

“Przystanek krajobraz” – pod takim hasłem rusza akcja w lubelskich parkach krajobrazowych. W ośmiu parkach stanęły “ławeczki z widokiem”.

Nasze tereny są bardzo zróżnicowane i zachwycające

– Chcemy zwrócić uwagę na leczniczą wręcz moc otoczenia, tym bardziej że nasze tereny są bardzo zróżnicowane i zachwycające – mówi Paweł Łapiński, dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. – Współcześnie cały czas pędzimy, ale warto, żeby się zatrzymać, zobaczyć nasze piękne otoczenie. Mamy bardzo różnorodne krajobrazy. W naszym Południoworoztoczańskim Parku Krajobrazowym mMożemy zobaczyć tereny jak w górach. Na pojezierzu mamy lasy o charakterze naturalnym. Mamy piękne, olbrzymie wąwozy. W “Przystanku krajobraz” chcemy to wszystko pokazać i jednocześnie uczulić ludzi, że bardzo ważny dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego jest krajobraz, który daje ukojenie, równowagę. 

CZYTAJ: Głuszec śpiewa miłosną pieśń. Czas ptasich godów w Lasach Janowskich [FILM]

– Jesteśmy tutaj po raz kolejny. Widać stąd taką sielską wieś, która pięknie komponuje się w tle – mówią turyści. – Myślę, że ustawianie ławeczek w takich miejscach i zatrzymanie podróżnego to jest dobry pomysł. 

Ławeczki w różnych typach krajobrazu

– Ławeczki są w różnych typach krajobrazu. Na przykład mamy krajobraz przekształcony przez człowieka, ale jest to krajobraz harmonijny, czyli elementy kompozycji ludzkich jakby wkomponowane są w naturalne warunki krajobrazowe. Wioski, gdzie górują wieże kościołów i dzwonnic, to również jest krajobraz i patrzenie na niego jest bardzo potrzebne. Głośno się mówi o zielonych receptach, żeby ludzie się trochę zatrzymali i zaczęli podziwiać przyrodę – wyjaśnia Paweł Łapiński.

. Ławeczki są w Chełmskim Parku Krajobrazowym, gdzie możemy zobaczyć piękny naturalny krajobraz torfowisk węglanowych. To jedno z ostatnich miejsc, gdzie można usłyszeć wieczorem wodniczke – ptaka zagrożonego wyginięciem w skali świata – wylicza Paweł Łapiński. – Z kolei w Parku Krajobrazowym Lasy Janowskie, w Rezerwacie Szklarnia mamy ostoję konika biłgorajskiego. Ławeczka jest ustawiona w takim miejscu, żeby obserwować te konie.

To doskonałe miejsca na weekendową wycieczkę

– Mamy plany na ten rok i na następne lata, aby instalować kolejne ławeczki i przedstawiać kolejne typy krajobrazu. Trzeba zacząć doceniać to, co mamy w pobliżu. Wszystkie krajobrazy, które mamy w “Przystanku krajobraz”, są od godziny do dwóch godzin jazdy samochodem od Lublina, a więc są todoskonałe miejsca na weekendową wycieczkę i oderwanie się od miejskiego zgiełku – zachęca Paweł Łapiński.

CZYTAJ: Naukowcy: trzydniowe weekendy korzystne dla zdrowia

Ławeczki znajdują się w parkach krajobrazowych: Chełmskim, Wrzelowieckim, Krasnobrodzkim, Południoworoztoczańskim i Skierbieszowskim. Odnajdziemy je także w Parku Krajobrazowym Lasy Janowskie, Puszczy Solskiej i w Podlaskim Przełomie Bugu. Rozpoznamy je po logo na każdej z nich.

Ławeczki zostały sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

SzyK / opr. AKos

Fot. Piotr Piela / archiwum

Exit mobile version