Przekształcą stare lodówki na nowe. Polska Korporacja Recyklingu wdraża nowoczesną technologię

pexels alex qian 2343467 2023 04 27 230431

Polska Korporacja Recyklingu w Lublinie wdraża nowoczesną technologię umożliwiającą przekształcenie zużytych lodówek na nowe. Projekt realizowany jest z funduszy norweskich.

Polska Korporacja Recyklingu jest największym w regionie Zakładem Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Dziennie przetwarzają tysiąc lodówek.

– Jedna trzecia każdej z nich to tworzywa sztuczne, dzięki temu projektowi odzyskane polimery zastaną wykorzystane przy tworzeniu nowego sprzętu – mówi wiceprezes Polskiej Korporacji Recyklingu w Lublinie Witold Chemperek. – Regranulat, który będzie utworzony będzie dodawany do materiału pierwotnego w ilości zgodnej zaleceniami Unii Europejskiej, gdyż Unia od przyszłego roku będzie wymagać, aby w każdej nowej lodówce, opakowaniu znajdowała się część materiału, który pochodzi recyklingu.

W wyniku przetworzenia plastikowych elementów zużytych lodówek, w zakładzie będzie powstawał tzw. sorbent, który służy do usuwania substancji ropopochodnych oraz olejowych m.in. z powierzchni wód.

– Dzięki temu możemy likwidować katastrofy ekologiczne – mówi kierownik działu badawczo-rozwojowego w Polskiej Korporacji Recyklingu Paweł Marczak. – W praktyce sorbent w sposób fizyczny pochłania rozlewiska olejowe i ropopochodne. Mamy bardzo duże możliwości, ponieważ dużo lodówek przyjeżdża do recyklingu. Dziennie możemy śmiało wyprodukować około 500 worków sorbentu.

Wartość projektu to ponad 9 milionów złotych, ponad 4 miliony pochodzi z funduszy norweskich, reszta to wkład własny Polskiej Korporacji Recyklingu.

ZAlew / opr. AKos

Fot. pexels.com

Exit mobile version