Praca zdalna – obowiązki i przywileje

zdalna 2023 04 10 192711

Praca zdalna, która rozpowszechniła się w czasie pandemii koronawirusa, od kilku dni jest już unormowana prawnie. Dzięki nowelizacji Kodeksu pracy zarówno pracodawca, jak i pracownik wiedzą, jakie mają obowiązki i przywileje.

CZYTAJ: Ponad 70 procent polskich pracodawców ma problem w znalezieniu odpowiednich pracowników

Eksperci przypominają, że najważniejsze zmiany – wynikające z noweli – to obowiązek pracodawcy do przygotowania nowych regulaminów pracy oraz zwrot niektórych kosztów ponoszonych przez pracownika w związku z wykonywaniem pracy w domu. Specjalista księgowości Piotr Juszczyk wyjaśnia, że pracodawca będzie musiał uzasadnić zakończenie umowy o pracę na czas określony oraz nie będzie mógł zakazać pracy w innym miejscu, chyba że w umowie zapisano zakaz konkurencji. Pracodawca będzie musiał zawiadamiać pracownika o przerwach w pracy lub awariach systemów. Pracownik wykonujący prace zdalną nie będzie mógł być pomijany z kierowania na szkolenia i nie będzie mógł być traktowany inaczej tyko dlatego, że wykonuje obowiązki służbowe zdalnie.

CZYTAJ: Minister Maląg: spodziewamy się, że wiosną i latem bezrobocie w Polsce będzie jeszcze niższe

Pracodawca będzie zobowiązany – jeśli zostało to opisane w porozumieniu z pracownikiem – do pokrycia części kosztów związanych ze świadczeniem pracy zdalnej. Chodzi o opłaty za energię czy za wykorzystanie prywatnego telefonu do celów służbowych. Pracownik będzie mógł ubiegać się o zwrot należnych kosztów w postaci ryczałtu.

Nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje również kontrole miejsca wykonywania pracy zdalnej. Jednak każde takie zdarzenie będzie musiało być uzgodnione z pracownikiem i przeprowadzone w godzinach pracy. Ponadto nie będzie mogło zakłócać spokoju pozostałych domowników.

Pracownik wykonujący pracę z domu jest z kolei zobowiązany do przestrzegania zasad opisanych regulaminem pracy. Chodzi m.in. o higienę pracy i bezpieczeństwo danych wrażliwych, w tym przestrzeganie przepisów dotyczących RODO i zabezpieczenia związane z systemami informatycznymi danej firmy.

RL/ IAR / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version