Minister kultury w Muzeum Martyrologii “Pod Zegarem”: to jest miejsce, które wszyscy powinni zwiedzać

pm glinski 280423 026 2023 04 28 190922

To jest miejsce, które wszyscy powinni zwiedzać, dedykuję je także Niemcom. Zapraszam pana prezydenta Niemiec, niedawno rozmawialiśmy o ofiarach i stratach wojennych – powiedział wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w Muzeum Martyrologii “Pod Zegarem” w Lublinie.

Wicepremier Piotr Gliński w Lublinie

– To jest oddział Muzeum Narodowego w Lublinie poświęcony więźniom, niemieckim ofiarom wojny. Mamy tutaj przedstawione historie dziewcząt, które były skazane na śmierć i wywiezione do KL Ravensbrück, tam poddawane pseudomedycznym eksperymentom – przypomniał minister Gliński.

– To jest dobrze udokumentowane, dzięki współpracy z rodzinami i tym więźniarkami, które przeżyły. Pamiętajmy, że jedną z tych więźniarek była Wanda Półtawska – wspaniała osoba, świadek historii. Ona była więziona w tym miejscu, w więzieniu Gestapo, a potem Informacji Wojskowej. To jest miejsce, które wszyscy powinni zwiedzać, nie tylko Polacy, dedykuję je także Niemcom. Zapraszam pana prezydenta Niemiec, niedawno rozmawialiśmy o ofiarach i stratach wojennych – powiedział wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas wizyty w Muzeum Martyrologii “Pod Zegarem” w Lublinie.

CZYTAJ: Minister Gliński w Nałęczowie: Chcielibyśmy, żeby Żeromski i Prus mieli muzeum na miarę naszych oczekiwań

– Setki najlepszych synów i córek polskiego narodu tutaj było zamęczonych, torturowanych. Później mordowanych w obozach Ravensbrück, Auschwitz, na Zamku Lubelskim, także ofiary i ostatniej egzekucji. Tuż przed ucieczką Niemcy mordowali przecież na Zamku Lubelskim. My o tym pamiętamy i nigdy nie przestaniemy pamiętać, bo my jesteśmy dzięki tym ludziom, którzy walczyli o Polskę, o nas wszystkich i szansę dla przyszłych pokoleń – mówił minister kultury.

Muzeum Martyrologii “Pod Zegarem” to oddział Muzeum Lubelskiego w Lublinie. Powstał w 1979 r. z inicjatywy Klubu byłych Więźniów Politycznych Zamku Lubelskiego i “Pod Zegarem”. W grudniu 2017 r. zostało otwarte ponownie po dwuletnim remoncie.

Ekspozycja muzeum poświęcona jest historii więzienia na Zamku Lubelskim i „Domu Pod Zegarem”. W swoich zbiorach posiada dużą kolekcję korespondencji więźniów politycznych Zamku Lubelskiego, z więzienia jak i obozów koncentracyjnych, do których dalej trafiali (Auschwitz, Ravensbrück, Dachau, Sachsenhausen), obwieszczeń i zarządzeń niemieckich z lat 1939-1944.

CZYTAJ: „Wciąż mamy wiele do nadrobienia”. Wicepremier Piotr Gliński w Lublinie

Osobną grupę stanowią dokumenty i pamiątki osobiste po byłych więźniach Zamku oraz bogaty materiał ikonograficzny Lublina z lat 1939-1944, a także archiwum fotograficzne byłych więźniów Zamku z lat 1939-1954.

PAP / RL / RyK / opr. AKos

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version