Na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie IPN odnalazł szczątki trzech osób – ofiar komunistycznego więzienia na Zamku. Co najmniej dwie osoby nosiły ślady po egzekucji tzw. metodą katyńską.
Naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie dr Artur Piekarz poinformował, że szczątki trzech osób, które spoczywały pod trzema współczesnymi mogiłami, IPN odnalazł w czasie poszukiwań na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Unickiej od 3 do 5 kwietnia.
– Charakter pochówków wskazuje na to, że byli to więźniowie Zamku Lubelskiego – mówi dr Artur Piekarz. – W pierwszej z jam grobowych, pod współczesnymi pochówkami natrafiliśmy na nienaruszone szczątki. Leżały twarzą do ziemi, ręce rozrzucone. Po podjęciu szkieletu okazało się, że ofiara miała postrzał w z bliskiej odległości w czaszkę. W ciągu dwóch kolejnych dni kopaliśmy w bardzo głębokich grobach. Szczątki były już przekopane, znajdowały się w workach foliowych. Przy szczątkach znaleziono pojedyncze artefakty: plastikowe guziki bieliźniane i dwa medaliki.
CZYTAJ: IPN wznowi prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na Górkach Czechowskich
IPN ustalił wstępnie, że co najmniej dwie ofiary nosiły ślady po postrzałach w głowę, charakterystyczne dla egzekucji tzw. metodą katyńską.
CZYTAJ: „Przywracamy tożsamość bohaterom”. IPN zidentyfikował szczątki trzech lubelskich Niezłomnych
Odnalezione szczątki przewieziono do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, gdzie zostaną poddane szczegółowym badaniom medycznym oraz identyfikacji genetycznej.
Poszukiwania prowadzono w ramach postępowania Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie, którego celem było odnalezienie miejsc pochówku osób straconych w więzieniu na Zamku na mocy wyroków orzeczonych przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie.
Na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Unickiej – nazywanym “lubelską łączką” – chowano ofiary zmarłe i zamordowane w więzieniu na Zamku Lubelskim w okresie komunistycznym od listopada 1944 do stycznia 1954 r., kiedy wykonano ostatnią egzekucję w więzieniu. Niedługo potem więzienie zostało zlikwidowane.
MaTo / PaSe / PAP / opr. ToMa
Fot. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN Facebook