W Lublinie wręczono laury konserwatorskie 2023. Kapituła doceniała cztery najlepiej odnowione zabytki na Lubelszczyźnie.
Pierwszy laur trafił do parafii pod wezwaniem świętego Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie – za renowacje elewacji frontowej kościoła, łącznie z XVII-wieczną dekoracją malarską.
– Te cztery nagrody są równorzędne. Każda jest tak samo ważna – mówi konserwator Dariusz Kopciowski. – Pierwszy laur trafia parafii pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie za prace konserwatorskie przy elewacji frontowej. To jest zupełnie niesamowite, barokowa polichromia, którą odkryto w trakcie, po założeniu rusztowań. Odsłonięto te wszystkie elementy, wyeksponowano je i poddano zabiegom konserwatorskim.
Kolejna statuetka powędrowała do parafii pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Zamościu – za prace związane z odtworzeniem XVII-wiecznej bryły i wystroju wnętrza kościoła parafialnego.
– Cały czas funkcjonuje w tym miejscu urząd gminy i cały czas odkrywamy coś nowego – mówi wójt gminy Jastków, Teresa Kot. – Parę tygodni temu oddaliśmy jedną z sal, gdzie funkcjonowało to w społeczności lokalnej, iż była to kaplica. Malowidła odkryte i zrekonstruowane wskazują na to, że była to sala balowa.
Trzeci laur otrzymała gmina Jastków – za rewaloryzację zespołu pałacowo-parkowego w Jastkowie, w tym prace konserwatorskie przy pałacu.
Czwarty ostatni laur trafił do gminy Miejskiej Biała Podlaska – za rewaloryzację zespołu zamkowego w Białej Podlaskiej oraz prace przy zlokalizowanych na jego terenie zabytkach.
CZYTAJ: Sensacyjne znalezisko. Ma prawdopodobnie ponad 3 tys. lat [ZDJĘCIA]
Od 2000 roku Laury Konserwatorskie otrzymało w sumie prawie stu właścicieli i gospodarzy zabytków. Nagrody często trafiają do parafii, które prowadzą renowacje świątyń.
Uroczystość wręczenia Laurów odbyła się w Muzeum Narodowym w Lublinie.
ZAlew / FiKar / opr. AKos
Fot. archiwum RL