„Jawor – u źródeł kultury”. Znamy laureatów [ZDJĘCIA]

jawor 2023 04 30 151912

W kategorii „kapela” Gamerka z Biłgoraja, wśród solistów Maja Bielak, w dziedzinie rękodzieła – Roman Prószyński, a w kategorii „zespoły” – zespół Krajka z Biłgoraja. To zwycięzcy II Festiwalu Kultury Ludowej artystów z Lubelszczyzny „Jawor – u źródeł kultury”, który odbył się w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Organizatorem konkursu jest Radio Lublin w partnerstwie z Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

CZYTAJ: Jawor 2023: znamy wybór jury

Maja Bielak to śpiewaczka, solistka chóru „Harmonia” działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowej. Archaicznego sposobu wykonywania utworów głosem białym uczy się od mistrzyń dawnego śpiewu, wielokrotnych finalistek festiwalu w Kazimierzu Dolnym. Warto dodać, że wygrała ona festiwal również w zeszłym roku.

Kapela Gamerka powstała w 2022 roku. Czerpie z repertuaru Kapeli Braci Bździuchów z Aleksandrowa oraz instrumentalnej muzyki ludowej z okolic Biłgoraja. Zespół Krajka także wywodzi się z Biłgoraja. Mimo niedługiej historii legitymuje się już dużą aktywnością i licznymi występami.

Zespół Krajka i Kapela Gamerka znajdują się pod opieką Sławomira Niemca, który cieszy się z sukcesu i podkreśla, że ich sukces tkwi w pracy zespołowej: – Ja gram na suce biłgorajskiej i skrzypcach, Oliwka gra na skrzypcach. Używamy basów kaliskich, bębenka obręczowego typu biłgorajskiego. Zagraliśmy dwa utwory, które wykonywał kiedyś mój pradziadek. Jest nas tylko czworo, gramy na instrumentach cichych. Dynamika jest dość skromna, więc staramy się siebie nawzajem słucha i delikatnie sobie pomagać, żeby tworzyć kształt tego dźwięku.

Roman Prószyński to twórca ludowy z Terpentyny w gminie Dzierzkowice. Specjalizuje się w pisankarstwie i wycinankarstwie, wykorzystując motywy typowe dla Lubelszczyzny.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Zwycięzcy będą reprezentować nasz region na ogólnopolskim festiwalu „Jawor – u źródeł kultury” w  Kielcach, który odbędzie się 17-18 czerwca.

Ponadto laureaci festiwalu w kategoriach muzycznych będą mogli nagrać swoje utwory w Studiu Lublin, czyli naszym studiu nagraniowym.

Celem Festiwalu jest promocja polskiej kultury ludowej, pokazanie jej różnorodności oraz wzmacnianie tożsamości narodowej. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

ZOBACZ ZDJĘCIA z ogłoszenia wyników:

PaSe / opr. ToMa

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version