Malarstwo Andrzeja Wróblewskiego w Muzeum Narodowym
Od dzisiaj w Muzeum Narodowym w Lublinie, można oglądać wystawę zatytułowaną „Wróblewski i po… Sztuka realizmu bezpośredniego”.
Andrzej Wróblewski był jednym z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku. Krótkie życie artysty (1927–1957) zaowocowało wieloma oryginalnymi rozwiązaniami artystycznymi i tematami, w kolejnych dekadach podejmowanymi w różnych ujęciach.
Ekspozycja to blisko 100 obrazów i szkiców Wróblewskiego, z którymi koresponduje 50 dzieł wybitnych i uznanych artystów, pozwalających ukazać aktualność twórczości malarza w kolejnych latach. Swoimi realizacjami nadawali oni nowe sensy sformułowanemu przez krakowskiego twórcy programowi „realizmu bezpośredniego”.
Wernisaż wystawy rozpocznie się o godz. 18.00.
Ekspozycja będzie dostępna do 27 sierpnia 2023
Prezentowane na wystawie prace Andrzeja Wróblewskiego pochodzą ze zbiorów muzealnych: Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Współczesnej im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz kolekcji prywatnych: Olgi Fibak, Wojciecha Fibaka, Bogdana Jakubowskiego, Krzysztofa Musiała, Marka i Marii Pileckich, Galerii Starmach, Starak Collection oraz anonimowych kolekcjonerów.
Wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
Muzeum Józefa Czechowicza zaprasza na prezentację eksponatów związanych z pobytem poety we Francji.
Kultura Francji pełniła szczególna rolę w twórczości poety. Zaczytywał się w poezji francuskiej, przekładał ją na język polski, a w swoich tomach zamieszczał tłumaczenia własnych wierszy na ten język.
Pobyt poety w Paryżu w 1930 roku początkowo spokojny, ostatecznie należał do mało udanych. Choroba oczu, o której pisał do swoich przyjaciół, utrudniła mu życie. Zupełnie osamotniony, miał jedynie do dyspozycji dzwoneczek, którego dźwięk odpędzał złe myśli: („Jedną z najmilszych pamiątek jest dla mnie dzwonek mosiężny wielkości pięści, ulany na wzór średniowiecznych dzwonów z Mont Saint-Michel.) Kiedy mi bardzo smutno, siedzę sam w przyciemnionym pokoju, dzwonię sobie od czasu do czasu i cisza ucieka razem z czarnymi myślami”.
W muzeum można zobaczyć wspomniany dzwoneczek, jak również listy, pocztówki, a także prezentowaną po raz pierwszy obszerną kolekcję widokówek zakupionych przez poetę.
Prezentację „»Paryż ocean widziałem przez dym siny«. Józef Czechowicz i Francja”, w Muzeum Józefa Czechowicza przy ul. Złotej 3, można oglądać do 2 czerwca 2023.
Majówka z Polskim Radiem Lublin
Czy mają Państwo plany na „majowy weekend”?
My mamy fantastyczne propozycje, a majówkę zaczynamy już jutro w naszej rozgłośni, o czym więcej opowie kierownik Biura Promocji i Projektów Radia Lublin – Agata Koss-Dybała. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Szczegółowy program wydarzeń w ramach makówki z Polskim radiem Lublin, dostępny jest na stronie naszej rozgłośni.
Fot. RL