Węgierscy jazzmani wystąpią w CSK
Przedstawiciele węgierskiej sceny jazzowej wystąpią przed publicznością w Klubie Muzycznym CSK. Balasz Bagii to jednej z najpopularniejszych i szanowanych muzyków tego kraju. Jego kwartet łączy jazz, muzykę folkową, akustyczne brzmienia, a także wywodzący się jeszcze z lat 60 post – pobu.
Perkusista jazzowy, kompozytor i pedagog muzyczny Balazs Bagyi urodził się w Pecs na Węgrzech. Występował w ponad 30 krajach na świecie, w tym regularnie w USA. Jest jedynym węgierskim muzykiem jazzowym, który regularnie koncertuje w Chinach. Na lubelskiej scenie wystąpi wspólnie z saksofonistą Soso Lakatosem, pianistą Dezsho Olahem i basistą Peterem Olahem.
Koncert BALÁZS BÁGYI NEW QUARTET rozpoczyna się o 19.00.
Muzyczny czwartek Filharmonii Lubelskiej
Do Filharmonii powracają „Muzyczne czwartki” – koncerty organizowane wspólnie ze szkołami muzycznymi w duchu misji edukacyjnej. Cykl ten jest olbrzymią szansą dla młodych muzyków, by zasmakować występu na estradzie filharmonii. Dziś na scenie uczniowie i nauczyciele OSM I i II st. im. K. Lipińskiego w Lublinie.
Początek o 17.00 w Filharmonii Lubelskiej.
Spektakl baletowy w Centrum Kultury
Rozpoczyna się świętowanie Międzynarodowego Dnia Tańca. Choć przypada na 29 kwietnia od dziś przedstawiciele tej formy sztuki wychodzą na scenę, by przypominać czym jest taniec i jak się rozwija. W Centrum Kultury spektakl „Żywioły”. Przypominać ma o tym jak przenika się muzyka i taniec.
To projekt Opery Wrocławskiej, w ramach którego artyści współpracują przy realizacji własnych projektów choreograficznych.
W programie 7 oryginalnych kreacji. W tym roku występ został poszerzony o współpracę z młodymi kompozytorami Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu i wykonawcami nowych kompozycji – studentami i absolwentami tejże uczelni.
Początek o 19.00 w CK w Lublinie.
Promocja książki w Muzeum na Majdanku w Lublinie
„Dziennik Maryli. Życie i śmierć w getcie warszawskim” to publikacja, która ukazuje życie cywilów zamkniętych za murami getta warszawskiego.
– Dziennik został odnaleziony tuż po wojnie na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku, a był pisany w getcie warszawskim – mówi Anna Wójcik z Archiwum Państwowego na Majdanku.
Muzeum poddało w 2010 roku odnaleziony dokument konserwacji, co pozwoliło na jego digitalizację. Był on dwukrotnie publikowany.
Dziś zostanie zaprezentowane nowe wydanie w opracowaniu naukowym profesora Dariusza Libionki, przy współpracy z Muzeum Polin.
Początek o 18.00 w Centrum Obsługi Zwiedzających na Majdanku.
Fot. Klub Muzyczny CSK FB