11.04.2023 Aktualności Radia Lublin

mid 23411125 2023 04 11 223808

Minister rolnictwa Robert Telus ma zwrócić się do swoich odpowiedników z Czech, Słowacji, Rumunii i Bułgarii, by wspólnie wystąpić do Unii Europejskiej o wprowadzenie ceł na ukraińskie zboże. To jeden z głównych wniosków, jakie płyną ze spotkania rolników z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi w Rakołupach w województwie lubelskim.

CZYTAJ: Minister rolnictwa zwróci się do Unii Europejskiej ws. wprowadzenie ceł na ukraińskie zboże

Dziś obchodzimy polskie święto radia. Upamiętnia ono uchwalenie 11 kwietnia 1923 dokumentu, dzięki któremu trzy lata później powstało w Polsce radio. Z racji tego święta reporterka Polskiego Radia Lublin sprawdziła wśród radiowych kolegów, jak zmieniła się ta praca na przestrzeni lat. 

CZYTAJ: Jak zmieniała się praca radiowca na przestrzeni lat? Dziś obchodzimy Dzień Radia [FILM]

Wnętrze Biblioteki Głównej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej doczeka się remontu. Jest to możliwe m.in. dzięki przekazaniu 7,5 mln zł w skarbowych papierach wartościowych na podwyższenie kapitału zasadniczego lubelskiej uczelni.

CZYTAJ: Milionowy remont Biblioteki UMCS. Jej wnętrza zyskają nowy blask [ZDJĘCIA]

W Dęblinie powstała jadłodzielnia. To miejsce, gdzie można przynieść dobre jakościowo jedzenie, którego mamy nadmiar w domu i podzielić się w ten sposób z osobami potrzebującymi. Bardzo dużo żywności marnuje się szczególnie po świętach.

CZYTAJ: „Takie miejsca są bardzo ważne”. W Dęblinie stanęła pierwsza jadłodzielnia

Bezsenność jest powszechnym problemem. – Cały czas rośnie liczba osób, które cierpią na ten rodzaj zaburzenia snu – alarmują specjaliści.

CZYTAJ: „Sen to kwestia życia i śmierci”. Problemy z zaśnięciem coraz powszechniejsze

WAXO – analizator wosku pszczelego to pierwszy wynalazek naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, który trafił na wolny rynek. Takich innowacji powstaje w Lublinie dużo więcej, ale większość z nich nie trafia do sprzedaży. O powodach mówi w rozmowie z Filipem Karmanem ekonomista z UMCS, dr Jakub Czerniak.

CZYTAJ: Pierwszy wynalazek naukowców z UMCS trafił na wolny rynek. Rozmowa z dr Jakubem Czerniakiem

Jeden z mieszkańców Zamościa zebrał podpisy pod petycją w sprawie odtworzenia na Domu Centralnym podpór architektonicznych tzw. kariatyd. Zdobiły one – wraz z maszkaronami i sowami -elewację budynku do lat 30. XX wieku, kiedy to zostały rozebrane. 

CZYTAJ: Przechadzał się nad nimi Leśmian. Kariatydy wrócą na Dom Centralny?

Program poprowadziła Marzena Lewandowska.

Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Exit mobile version