06.04.2023 Informator kulturalny

339107649 222631730422914 7159606812706631718 n 2023 04 06 115755

Wernisaż w Galerii Labirynt

Ukraińscy artyści otwierają dziś swoje wystawy w Galerii Labirynt. Yehor Antsyhin to artysta, który od 5 lat jest zaangażowany w sztuką land art. Poprzez sztukę porusza tematy nawiązujące do pamięci, wspomnienia i zapomnienia. Na co dzień mieszka w Kijowie. Łączy m.in. fotografię z malarstwem.

W Lublinie artysta zaprezentuje projekt „Moje złamane kości”, który porusza kwestię traumy, której osoby mieszkające w Ukrainie doświadczają każdego dnia od początku inwazji.

Autorem obrazów, które składają się na wystawę pt. „W dzieciństwie rzucono na mnie czar” jest Pawlo Dubnin. Artysta opowiada o tym, jak absurdalna jest koncepcja całego ciała i jego postrzeganie poprzez normy społeczne i kulturowe.

Pawlo Dubnin pochodzi z miejscowości Sumy na Ukrainie. Zajmuje się głównie malarstwem i kolażami. Ideą jego sztuki jest szczere i przenikliwe ukazywanie uczuć i chwil.

Prace ukraińskich artystów mogą Państwo oglądać do 7 maja.

Czerń i biel na fotografiach Zamojskiej Grupy Fotograficznej

Artyści i antropolodzy kultury nazywają ten kolor niezrozumiałym. Czerń w każdej kulturze ma inne znacznie. Jest kojarzona zarówno z żałobą jak i luksusem, zdaniem indiańskim plemion jest kolorem życia. Doskonale współgra jednak z niemal każdą inną barwą.

Zamojscy fotograficy zdecydowali, że kontrastem dla czerń będzie kolor biały. Skupiają się na plamie szarości, jasnością. Dzięki temu jeszcze większe znaczenie zyskuje tonalność, kontrast, faktura, linia. Fotografia czarno-biała wymusza więc większą kreatywność podczas pracy z aparatem.

Zapraszają na wernisaż, by zobaczyli Państwo efekt kilkunastu artystów zrzeszonych w Zamojskiej Grupy Fotograficznej.

Wernisaż wystawy pt. „W jednym kolorze” rozpoczyna się o 17.00 w Zamojskim Domu Kultury. Prace można oglądać do końca kwietnia.

IPN zaprasza na wystawę o ks. Franciszku Blachnickim

Popołudniowy spacer ulicami Lublina może być okazją do poznania historii zamordowanego w 1987 roku ks. Franciszka Blachnickiego. Wystawę przygotowaną przez IPN mogą Państwo obejrzeć na dziedzińcu kościoła akademickiego KUL.

Ekspozycja składa się z archiwalnych zdjęć, przypisów i losów ks. Blachnickiego, który walczył w wojnie obronnej 1939 roku, następnie przeszedł do podziemia. Przeżył piekło Auschwitz, naziści skazali go na śmierć za działalność przeciwko Trzeciej Rzeszy. Po pięciu miesiącach został ułaskawiony. W celi śmierci otworzył się na wiarę.

Fot. Galeria Labirynt FB

Exit mobile version