Najstarsze polskie misterium na deskach Teatru Osterwy
„Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” to połącznie sacrum i profanum. Wywodzi się ze średniowiecza. Po raz pierwszy została opublikowana w okolicach w drugiej połowie XVI w. w Krakowie. Utwór na podstawie Ewangelii odtwarza dzieje Zmartwychwstania, by w ten sposób utrwalić w świadomości wiernych prawdy wiary związane z boskością natury Chrystusa.
Na treść „Historyji”, zgodnie z tytułem, składają się zdarzenia towarzyszące Zmartwychwstaniu Pańskiemu. Udramatyzowana relacja opiera się przede wszystkim na Ewangeliach i fragmentach proroctw Starego Testamentu.
Po raz pierwszy przedstawienie zyskało większą popularność dzięki spektaklom Kazimierza Dejmka w Teatrze Nowym w Łodzi (1961 r.).
Jeden z najstarszych polskich dramatów zostanie dziś wystawiony na scenie Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Podczas spektaklu aktorzy w całości posługują się językiem staropolskim.
„Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” powstała przy współpracy Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Spektakl rozpoczyna się o 19.00.
Młodzi aspirujący aktorzy zapraszają na premierowy spektakl do Zamojskiego Domu Kultury
O relacjach wśród młodych ludzi jest z kolei sztuka wyreżyserowana przez Dianę Maciąg z ZDK. Na scenie uczniowie zamojskich szkół średnich – Grupa Teatralna Drobiazg.
Spektakl „Czarne skrzynki” opowiada historię tylko z pozoru zwyczajnej imprezy. Podczas wieczornego spotkania postanawiają wspólnie zagrać w grę. Każdy musi podzielić się w całość zawartością swojego telefonu. Podobnie jak tytułowe czarne skrzynki w samolotach, pamięć telefonu odsłania niekiedy w całości nasze sekrety, pasje, ale i lęki.
Odbiorcami spektaklu mają być głównie młodzi ludzie. Aktorzy chcą zwrócić uwagę na problem wyobcowania wśród nastolatków.
Początek o 18.00 w ZDK.
Malarstwo Adam Świergula w Galerii Podlaskiej
W Galerii Podlaskiej mogą Państwo oglądać prace autorstwa Andrzeja Świergula. Na ekspozycję pt. „Metabstrakcje” składają się obrazy oraz rysunki. To pierwsza wystawa indywidualna pochodzącego ze Stalowej Woli absolwenta krakowskiej ASP. Artysta przez lata był kopistą obrazów.
Świergul prezentuje głównie prace abstrakcyjne. To artystyczne rozważania na granicy malarstwa, geometrii i emocji jakie niosą forma i kolor. Autor wykorzystywał także nieoczywiste narzędzia. Rysunki powstały przy pomocy zaostrzonego patyka.
Efekty pracy przy sztaludze mogą Państwo oglądać w Galerii Podlaskiej. Wystawa pt. „Metabastrakcje” będzie prezentowana do 26 kwietnia.
Fot.