Zamość ponownie stanie się stolicą teatru, a to za sprawą Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej “Dwa Teatry”. To święto twórców, a także słuchaczy i widzów. W programie tegorocznego festiwalu nie zabraknie koncertów, słuchowisk, spotkania z artystami ani nawiązań do patronów festiwalu, którymi są Aleksander Fredro oraz Gustaw Holubek.
– To, co sprawia, że jesteśmy ludźmi to jest wyobraźnia i język – mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. – Po to jest teatr. Od starożytności teatr jest po to, aby dawać ludziom nadzieje, aby mówić, nie jesteście sami. Chcemy to przesłanie przenosić na festiwal “Dwa Teatry”. Chcemy mówić o pięknie i dobru.
– Ogromnie się cieszymy, że Lubelszczyzna i Zamość z najpiękniejszą Starówką w Polsce będzie gospodarzem tego święta teatru – mówi Michał Mulawa, wicemarszałek Województwa Lubelskiego. – Zamość jest miastem otwartym, gościnnym, dlatego jesteśmy przekonani, że zarówno widzowi jak i artyści będą się tutaj znakomicie czuli.
Zamość jest gospodarzem “Dwóch Teatrów” po raz trzeci. Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 16-19 czerwca.
Podczas festiwalu pokazom towarzyszyć będą wydarzenia związane z obchodzonymi rocznicami, a także pokazy specjalne. Polskie Radio nawiąże do rocznicy akcji wysiedleńczej i zaprosi na prezentację słuchowisk poświęconych tematyce Dzieci Zamojszczyzny. Nie zabraknie także prezentacji słuchowisk z udziałem laureatów Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry” – Zofii Kucówny i Krzysztofa Wakulińskiego.
CZYTAJ: Do końca marca można zgłaszać słuchowiska na Festiwal „Dwa Teatry 2023”
W konkursie na najlepsze słuchowisko mogą brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia. Produkcje radiowe i telewizyjne oceniane są przez dwa niezależne zespoły jurorów. Nadsyłane zgłoszenia rozpatrywane są w dwóch kategoriach: słuchowisko dla dorosłych oraz słuchowisko dla dzieci i młodzieży.
W ubiegłorocznym festiwalu “Dwa Teatry” nagrodę honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki umocowaną w pamięci historii dotyczącą problemów współczesności otrzymało słuchowisko “Zgodna rodzina” w reżyserii Marii Brzezińskiej.
CZYTAJ: Słuchowisko Marii Brzezińskiej nagrodzone na Festiwalu Dwa Teatry 2022
W tym roku w radiowym Jury zasiadać będą: Wiktoria Gorodeckaja, profesor Jarosław Gajewski, Andrzej Mastalerz, Piotr Moss i profesor Marek Kochan.
AKos
Film i fot. Paweł Pikul