Wystawa poświęcona ks. Blachnickiemu do obejrzenia przed Kościołem Akademickim KUL

net 23327164 2023 03 27 125609

Postać księdza Franciszka Blachnickiego – twórcy Ruchu Światło-Życie oraz wieloletniego wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – została przypomniana na wystawie w Lublinie. Ekspozycję można oglądać na placu przed Kościołem Akademickim KUL. 

Ksiądz Franciszek Blachnicki był założycielem i duchowym ojcem Ruchu Światło-Życie. – Przez lata był też wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – przypomniał w czasie wernisażu rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. – Znaliśmy go w większości z aktywności na uniwersytecie, ale wiemy, że miał też zasługi dla Polski i Kościoła katolickiego w Polsce, a myślę, że również w innych krajach. Jego myśl teologiczna i działalność związana z Ruchem Światło-Życie przekroczyły granice. 

CZYTAJ: Dr Robert Derewenda: Ujawnienie przyczyny śmierci ks. Blachnickiego to efekt m.in. ogromnej pracy IPN-u

– To w Lublinie ksiądz Blachnicki zaczął tworzyć swój ruch  – podkreślił dyrektor IPN w Lublinie, Robert Derewenda. – Znajdujemy się przed Kościołem Akademickim KUL. To tutaj rozpoczynała się przygoda ks. Franciszka Blachnickiego z jednej strony z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, z drugiej strony tworzenie Ruchu Światło-Życie to również Lublin. To tutaj powstawały pierwsze grupy Ruchu Światło-Życie. Tutaj odbywały się pierwsze dni wspólnoty. Tutaj powstał jeden z pierwszych kręgów Domowego Kościoła. Lublin rzeczywiście jest ściśle wpisany w rozwój ruchu oazowego, który do dzisiaj się rozwija i w którym bardzo wielu chrześcijan się formuje.

Ekspozycję oraz towarzyszącą jej publikację przygotowała Grażyna Wilczyńska, która współpracowała z księdzem Blachnickim. – To było trudne przedsięwzięcie, bo z ogromu wiedzy, którą nabyłam, przeglądając teksty ks. Franciszka Blachnickiego i pracując z nim, było mi trudno wybrać to, co najistotniejsze – przyznaje Grażyna Wilczyńska.

ZOBACZ ZDJĘCIA

CZYTAJ: Po latach śledztwa prawda wyszła na jaw. Ksiądz Franciszek Blachnicki został otruty

– Otwarcie wystawy zbiegło się w czasie z ujawnieniem informacji o tym, że ks. Blachnicki nie zmarł śmiercią naturalną, ale został otruty – przypomniał obecny na wernisażu wiceminister aktywów państwowych Jan Kanthak. – Poprzez ujawnione informacje, które ustaliła prokuratura, IPN, wiemy, że został otruty, został zamordowany.

Od 1995 roku w sprawie ks. Blachnickiego prowadzony jest proces beatyfikacyjny.

CZYTAJ: Rektor KUL: Potwierdzenie zabójstwa ks. Blachnickiego to ważny fakt dla procesu beatyfikacji

Poza Lublinem wystawa będzie prezentowana również w Krościenku nad Dunajcem, gdzie działał ksiądz Franciszek Blachnicki i gdzie jest pochowany. 

MaK / opr. WM

Fot. PAP/Wojtek Jargiło / Iwona Burdzanowska

Exit mobile version