Wysyłając paczkę klienci Poczty Polskiej w Łukowie będą mogli oddać krew. Będzie to pierwsza taka placówka Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Polsce.
W budynku poczty przy ulicy Piłsudskiego mieszkańcy Łukowa będą mogli nie tylko nadać paczkę, ale też podzielić się najcenniejszym darem życia. Poczta Polska zawarła umowę z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, na podstawie której udostępni lokal na potrzeby honorowych krwiodawców.
O szczegółach porozumienia zawartego pomiędzy Pocztą Polską a Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa mówi rzecznik Poczty Polskiej Daniel Witowski. – Na mocy podpisanego dokumentu krwiodawcy będą mogli oddać krew w wydzielonym pomieszczeniu znajdującym się na parterze budynku Urzędu Pocztowego Łuków 1 przy ul. Piłsudskiego 15. Łączna powierzchnia, która posłuży krwiodawcom, to prawie 165 metrów kwadratowych z osobnym wejściem. Oddział terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wykona prace remontowe i adaptacyjne wynajmowanych pomieszczeń i będzie je użytkował przez następnych 10 lat.
CZYTAJ: Śledczy wyjaśniają szczegóły śmiertelnego pożaru, w którym zginął aktor Piotr Wysocki
– Oddział łukowski przenosimy z tego względu, że obecnie znajdujemy się w tymczasowej lokalizacji, to było pomieszczenie wynajęte na określony czas – wyjaśnia kierownik Działu Promocji i Marketingu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie Paweł Filip. – Cały czas szukaliśmy większych pomieszczeń, które moglibyśmy wynająć na dłuższy okres. Takie pomieszczenia znaleźliśmy w budynku Poczty Polskiej.
– Nowa lokalizacja oddziału terenowego to bardzo dobra decyzja – uważa krwiodawca Mirosław Liwiński z Łukowa. – To dobre miejsce, w centrum. Są przewidziane miejsca parkingowe dla krwiodawców. Rada miasta przyjęła uchwałę na temat darmowego parkowania dla krwiodawców w dniu oddania krwi. Sama lokalizacja jest dobra. Obecnie na trzecim piętrze jednego z łukowskich zakładów jest punkt poboru krwi. Mimo że jest winda, to jednak wielu krwiodawców używa schodów, gdy nie chce na nią czekać. Teraz będzie ta wygoda, że pomieszczenie będzie na parterze i będzie więcej miejsca. To bardzo dobra decyzja i inwestycja. Życie ludzkie jest bezcenne i krew, która je ratuje, też. Wiele osób pyta, dlaczego punkt nie wróci do szpitala, gdzie był przed pandemią. Poza tym, że było tam ciasno, punkt nie może tam wrócić również dlatego, że jakby była kolejna fala pandemii, krwiodawca nie powinien być narażony na kontakt z potencjalnym chorym.
CZYTAJ: Przeszczepy też od dawców niespokrewnionych. Nowy ośrodek w lubelskim szpitalu [ZDJĘCIA]
– Nasi krwiodawcy będą mieli piękny lokal. Musimy tylko zagwarantować teraz szybki remont – mówi Anna Bogusz z łukowskiego oddziału terenowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. – Pomieszczenia na poczcie będą większe i wyposażone tak, żeby bezpieczeństwo krwi było zapewnione. Myślę, że nowa lokalizacja oddziału terenowego zachęci większą liczbę osób do oddawania krwi. Nowa siedziba będzie mieściła się przy głównej ulicy, wejście będzie dobrze oznaczone, samo miejsce będzie ogólnodostępne, będą również zapewnione miejsca do parkowania. Na pewno zwiększy się liczba krwiodawców.
– Myślę, że każde miejsce jest dobre, oby było łatwo dostępne dla krwiodawców i oby tej krwi było jak najwięcej, bo ona ratuje ludziom życie. Będzie blisko, poręcznie – mówią mieszkańcy. – Na poczcie każdy będzie mógł skorzystać z innych usług, a przy okazji oddać krew. Jest to lepszy pomysł niż wcześniejsza siedziba, bo poczta jest placówką ogólnodostępną, widoczną z daleka. Obecnie krew można oddać w Łuksji przy Staropijarskiej. Bardzo ciężko tam trafić. Ci, którzy oddają krew regularnie, na pewno wiedzą, jak tam dotrzeć, ale ktoś, kto robi to po raz pierwszy, krąży.
CZYTAJ: Wystawa poświęcona ks. Blachnickiemu do obejrzenia przed Kościołem Akademickim KUL
Łukowski oddział terenowy Centrum Krwiodawstwa pracę w nowej lokalizacji rozpocznie w przyszłym roku.
W łukowskim oddziale terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa dziennie zgłasza się oddać krew ok. 20 dawców.
MaT / opr. WM
Fot. Małgorzata Tymicka