W 81. rocznicę Akcji Reinhardt, czyli zaplanowanej przez hitlerowskie Niemcy akcji zagłady Żydów, w Teatrze Muzycznym w Lublinie zaprezentowany został cykl dokumentalny TVP Lublin „Szlakiem lubelskich sztetli”.
– Historia Polski to także historia Żydów polskich – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Żydzi byli obywatelami, zarówno I Rzeczpospolitej, II Rzeczpospolitej. Jesteśmy winni naszym obywatelom pochodzenia żydowskiego, żeby wspominać tę największą hekatombę II wojny światowej, gdzie Niemcy przemysłowo chcieli wymordować wszystkich, co do jednego, obywateli polskich narodowości żydowskiej.
CZYTAJ: Lublin: uroczystość upamiętniająca ofiary z lubelskiego getta
– Akcja Reinhardt zaczęła się w nocy z 16 na 17 marca likwidacją getta na podzamczu – mówi kierownik Pracowni Studiów nad Holokaustem Żydów Polskich i Europejskich KUL, prof. Sabina Bober. – W nocy około półtora tysiąca Żydów zostało przegnanych na lubelski Umschlagplatz i stamtąd wywiezieni do nowoutworzonego obozu zagłady w Bełżcu. Wywózki trwały do 15 kwietnia, z małymi przerwami.
Według szacunków od połowy marca 1942 r. do października 1943 roku hitlerowcy zamordowali ponad 1,5 miliona Żydów z Polski i różnych krajów Europy.
InYa / opr. PrzeG
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego