Kreatywna młodzież z województwa lubelskiego stworzy innowacyjne projekty we współpracy z Politechniką Lubelską w ramach konkursu „Naukolatek”. Pomysły dotyczą między innymi projektowania 3D, utylizacji odpadów czy interdyscyplinarnych analiz.
Wpływ odpadów na środowisko
W Międzynarodowym Liceum Ogólnokształcącym Paderewski uczniowie będą analizować wpływ odpadów komunalnych oraz nielegalnych wysypisk śmieci na środowisko oraz mieszkańców.
– Zainspirowaliśmy się cyklicznymi akcjami czyszczenia Bystrzycy, które organizuje nasza szkoła – mówi uczeń Mikołaj Słotwiński. – W okolicach Bystrzycy oraz Czechówki jest cała masa punktów, gdzie są nielegalne zbiorowiska odpadów. Wyszliśmy od tego, jak składowanie wpływa na środowisko. Jak już mieliśmy analizować wpływ nielegalnych zbiorowisk, to uznaliśmy, że możemy też zastanowić się nad wpływem legalnych.
– Będziemy badać m.in. glebę, wody powierzchniowe oraz pH za pomocą różnych urządzeń i mierników, które pozwolimy sobie wykorzystać z naszego budżetu – mówi uczennica Gabi Popiołek. – Planujemy zbadać glebę wokół kontenerów, sprawdzić ich rozmieszczenie oraz za pomocą ankiety środowiskowej sprawdzić, jak mieszkańcy odbierają zapach w okolicy sortowni i nielegalnych wysypisk.
– Temat tego projektu skupia się na poprawnym sortowaniu śmieci i na tym, co stanie się z nimi w przyszłości – wskazuje uczennica Patrycja Gromek. – Dlatego naszym celem będzie uświadomienie młodych ludzi, ale także tych starszych, jak w najlepszy sposób sortować śmieci, jak wyeliminować negatywne skutki nieodpowiedniego sortowania śmieci, czyli właśnie taki odór.
Na czym polega konkurs?
– Konkurs zakłada przygotowanie przez trzyosobowe uczniowskie zespoły projektu naukowego, nad którym pieczę sprawować będą dwaj opiekunowie: nauczyciel z ramienia szkoły oraz naukowiec Politechniki Lubelskiej – wyjaśnia Katarzyna Baran z Uczelnianego Biura Projektów Politechniki Lubelskiej. – Uczelnia sprawuje nadzór merytoryczny nad projektem oraz weryfikuje jego wykonalność. Zespół młodych naukowców, wspierany przez opiekunów, realizuje projekt badawczy, mając do dyspozycji budżet 10 tysięcy złotych. Udział w konkursie jest doskonałą okazją do rozwijania talentów i pasji młodzieży w oparciu o bogate zaplecze laboratoryjne Politechniki Lubelskiej.
Uczniowie III LO w Lublinie opracowują drona
– W ramach „Naukolatka” nasi uczniowie będą budować drona – mówi Dariusz Kuliński, zastępca dyrektora III Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. – W tym budżecie będziemy mieli do dyspozycji m.in. skrzynię ładunkową do 10 kg.
– Pomyśleliśmy, że można zrobić z tego autonomiczny projekt – opowiada Dominik Samonek. – Kolega będzie odpowiadał za programowanie. Na pewno będzie to skomplikowane, żeby zrobić samoporuszającego się drona, który wykrywa różne obiekty i omija przeszkody. Inne osoby będą pracować nad konstrukcją.
CZYTAJ: Ze złomu do konserwatora zabytków. Niecodzienne znalezisko archeologiczne
– Za pomocą tego drona będzie można transportować szczególnie żywność – zaznacza Jakub Delega. – Będziemy mieli swego rodzaju izolację cieplną, żeby ktoś, kto zamawia jedzenie, nie dostał go zimnego. Z takiego rozwiązania mogłyby korzystać np. restauracje.
– Może transportować też różne inne rzeczy do określonej wagi – dodaje Dominik Samonek. – W sytuacji kryzysowej, w wypadku zalania terenów, bez problemu dostarczymy pomoc czy pożywienie. Można bezemisyjnie, sprawnie, bez świateł i ruchu drogowego dostarczać jedzenie do trudno dostępnych miejsc.
Filament do drukarek 3D z plastikowych odpadów
– Chcemy z odpadów z plastiku robić filament do drukarek 3D – mówi Karol Poroch. – To produkt wykorzystywany do drukowania. Wydruki są stworzone z filamentu i jest on lepszy w obróbce.
– Możemy przetwarzać wszystkie rodzaje tworzywa sztucznego, które nadają się do recyklingu oraz uplastyczniają się w temperaturze do 300 stopni Celsjusza – mówi Jakub Jarosiński, uczeń Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie. – Dzięki przetwarzaniu odpadów plastikowych redukujemy ilość odpadów. Można powiedzieć, że nasza maszyna jest podzielona na kilka etapów. Pierwszym z nich jest rozdrabniarka, która rozdrabnia materiał na drobniejszą frakcję. Frakcja ta następnie może zostać skompresowana przez ślimaka ekstrudera. Ślimak ekstrudera kompresuje materiał do elementu grzejnego. W tym elemencie materiał zostaje podgrzewany i uplastyczniany. Następnie zostaje wytłoczony do nici filamentu. Materiał jest chłodzony, opcjonalnie za pomocą cieszy, wstępnie za pomocą powietrza. Później równomiernie nawijany jest na rolkę.
CZYTAJ: Na celowniku przestępstwa przeciw środowisku. W regionie będzie działał specjalny wydział [ZDJĘCIA]
W konkursie „Naukolatek” biorą udział zespoły z ośmiu szkół z regionu. To konkurs w ramach podpisanej w ubiegłym roku Politechnicznej Sieci Via Carpatia.
W maju bieżącego roku planowane jest uruchomienie kolejnej edycji konkursu.
LilKa / opr. WM
Fot. pixabay.com