UNICEF przekazał 20 pomp insulinowych dla dzieci uchodźców z Ukrainy. Urządzenia trafiły do małych pacjentów z oddziału Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Szpitala Dziecięcego w Lublinie.
– Te pompy poprawią jakość życia naszych pacjentów – mówi kierownik Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie, prof. Iwona Beń-Skowronek. – Te dzieci mają możliwość intensywnej insulinoterapii, czyli takiej terapii, która zabezpiecza ich przed powikłaniami. A więc w przyszłości te dzieci nie będą miały prawdopodobnie problemów ze wzrokiem, z rozwojem stopy cukrzycowej czy innych powikłań cukrzycy.
Jedną z osób, które dostały pompę, jest 8-letni Dawid Artiukhin. – Obsługa tej pompy nie jest trudna. Jest podobna np. do obsługi telefonu komórkowego. To urządzenie dostarcza mi insulinę po odpowiednim ustawieniu i już nie trzeba robić zastrzyków, już mnie nie boli. Bardzo się z tego cieszę.
Dzieci z Ukrainy zostaną też włączone do obowiązującego w Polsce Programu Terapeutycznego finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Rodzice i mali pacjenci zostaną również przeszkoleni oraz na stałe będą pod opieką specjalistów z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.
Ponad 4 tysiące małych pacjentów z Ukrainy od początku wojny
Od początku wojny do lubelskiego szpitala trafiło ponad 4 tysiące dzieci z Ukrainy.
– Na szczęście nie byli to pacjenci urazowi – mówi dyrektor placówki, Ryszard Śmiech. – Mieliśmy tylko dwóch takich pacjentów, ale te dzieci były operowane jeszcze w Ukrainie. U nas przebywały tylko zachowawczo. Natomiast trafiają u nas do wszystkich klinik, m.in. do endokrynologii, do gastroenterologii. Niestety czasami były przypadki, że grypa czy RSV spowodowały, że musiały trafić także na kardiologię albo na oddział intensywnej terapii.
Obecnie w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie na różnych oddziałach hospitalizowanych jest około 40 dzieci z Ukrainy.
MaTo / opr. WM
Fot. Iwona Burdzanowska