Jak stan zębów Twojego psa? Lubelscy weterynarze oferują darmowe przeglądy dentystyczne

pexels anna shvets 4588018 2023 03 15 185521

Weterynarze alarmują – dbanie o stan jamy ustnej psów i kotów jest tak samo istotne jak u człowieka. Zaniedbane zęby u czworonogów to jeden z najczęściej występujących problemów.

Jak rozpoznać problem psa z zębami?

Podobnie, jak u ludzi, brak higieny jamy ustnej może być przyczyną wielu nieprzyjemnych chorób. – Odkładanie się płytki nazębnej czy choroby dziąseł mogą powodować problemy z przyjmowaniem pokarmów i często stanowią źródło zakażenia ze względu na bakterie bytujące w jamie ustnej, więc mogą doprowadzać do nadżerek, tworzenia się ropni – mówi lekarz weterynarii z Lubelskiego Centrum Małych Zwierząt, Katarzyna Sierocińska-Gołąb. – Jeśli pies ma problem z gryzieniem i połyka duże ilości karmy naraz, nie przygotowując jej do wejścia do żołądka, często wtórnie mamy brzydki wyziew z jamy ustnej i problemy gastryczne. Jeżeli widzimy, że zwierzak ma czerwone dziąsła, zaczyna się nadmiernie ślinić lub unika konkretnego pokarmu, który dotychczas lubił, ma brzydki zapach z jamy ustnej, to zabieramy psa do lekarza.

CZYTAJ: „Każdy grosz jest potrzebny”. W Olszance powstaje świetlica dla młodzieży

Nieleczone zęby mogą wywołać wiele chorób

– Płytka bakteryjna indukuje powstawanie dużej ilości toksyn wchłanianych przez organizm – zauważa dr n. wet. Jerzy Ziętek, adiunkt w Katedrze Epizootiologii i Klinice Chorób Zakaźnych Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Również w przypadku tworzących się ropni są toksyny bakteryjne i bakterie, które mogą łatwo przełamać bariery ochronne wytwarzane przez stan zapalny ściany ropnia. Może dojść do zakażenia tkanek, kości, a w efekcie nawet sepsy. Toksyny bakteryjne i bakterie, krążące po organizmie, mogą powodować przewlekłe zapalenie nerek, stany zapalne ogólnoustrojowe, czasem nawet zapalenie mięśnia sercowego. Jest to podobne, jak u człowieka. W przypadku wielu chorób ludzkich nie kojarzymy, że zaczynają się od zębów.

Czy lublinianie dbają o zęby swoich czworonogów? – Szczotkujemy psu zęby pastą, wygląda to tak, jak podczas ludzkiego mycia zębów – przyznają lublinianie. – Myjemy zęby i smakujemy specjalną pastą. Psy tego nie lubią, ale muszą się przyzwyczaić. Są też płyny do picia, dolewane do wody lub dorzucane do jedzenia.

Jak czyścić psu zęby?

– Istnieją specjalne preparaty, nawet specjalne szczoteczki, by czyścić zęby psom – wyjaśnia dr n. wet. Jerzy Ziętek. – W przypadku kotów jest to trudniejsze, bo są one bardziej niezależne, ale warto czyścić im ząbki. Do mycia zębów możemy użyć fragmentu gazy, delikatnie zeskrobując z zębów zbierający się osad. Szczególną uwagę należy zwrócić na podstawę zębów, gdzie może tworzyć się płytka bakteryjna i w konsekwencji kamień. Jeżeli nie przyzwyczailiśmy psa do czyszczenia zębów, to są do tego specjalne gryzaki. Szczególnie należy pamiętać, żeby żywić zwierzęta karmą dedykowaną i zdrową. U psów należy wykluczyć wysokowęglowodanowe posiłki – niewskazane jest karmienie chlebem czy słodyczami.

CZYTAJ: W Lublinie wdrożą Standardy Ochrony Dzieci i Młodzieży

– Kontrole stomatologiczne nie są bardzo stresujące dla zwierzaków, a im wcześniej interweniujemy, tym mniej jest powikłań i łatwiej nam utrzymać dobre zdrowie pupila. Przy corocznym szczepieniu psa i kota na wściekliznę można poprosić lekarza weterynarii, by zajrzał naszemu pupilowi do jamy ustnej – dodaje Katarzyna Sierocińska-Gołąb.

Lekarze weterynarii mogą usunąć kamień z zębów także za pomocą specjalistycznego sprzętu.

Akcję bezpłatnych przeglądów jamy ustnej czworonogów oferuje Przychodnia Weterynaryjna Lubelski Animals.

LilKa / opr. KS

Fot. Anna Shvets, pexels.com

Exit mobile version