26.03.2023 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

czarna torebka okladka 2023 03 25 170048

„Czarna torebka” to najnowsza książka Agaty Tuszyńskiej. Ukaże się 12 kwietnia nakładem wydawnictwa Osnova. „Ta torebka to moje wojenne papiery, aryjskie. Moje barwy ochronne, legitymacja życia. Przepustka w jasny los. Zawsze mogę do nich sięgnąć, gdyby się okazało, że jestem podejrzana. Podejrzany jest lęk. I on mnie nie łączy z tymi, dla których zbudowano Treblinkę. Powtarzam sobie jedenaste przykazanie: nie bój się. I wychodzę z torebką na spacer” pisze Tuszyńska o przedmiocie, który otrzymała od matki w dniu osiemnastych urodzin. To wtedy dowiedziała się, że jest Żydówką. Torebka należała do babki Agaty Tuszyńskiej, Deli Goldstein. Były w niej m.in. aryjskie papiery na nazwisko Zofii Zmiałowskiej. Co jeszcze kryło wnętrze czarnej torebki? Dokąd prowadzą historie tych przedmiotów? Jaka będzie przyszłość torebki z taką przeszłością? O tym i nie tylko opowie w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” Agata Tuszyńska

Ewa Pobłocka opowiedziała Grażynie Lutosławskiej w Teatrze Starym w Lublinie o tym, o czym myśli, kiedy gra na fortepianie, o miłości do Bacha, instrumentach muzykalnych i tych, z którymi trudno dojść do porozumienia, książkach. Pamięć ważnych chwil pozwoliła wydobyć na światło dzienne tatarak na świeżo wyszorowanej przez mamę śpiewaczkę podłodze, szneki z glanzem, które piekła ciocia Urszula, zapach chleba krojonego przez Andrzeja Panufnika i obraz Stajudy w salonie Witolda Lutosławskiego. Wybitna pianistka ma dar opowiadania, z którego nie korzysta publicznie zbyt często, dlatego warto posłuchać obszernych fragmentów tego wieczoru w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.

O wystawie „Miasto wyobraźni”, której wernisaż zaplanowany jest na czwartek w Muzeum Czechowicza w Lublinie opowie współkuratorka ekspozycji, dr Anna Marcińczak. Przypomnimy też o czynnej przy ul. Złotej do 29 marca wystawie „Narodziny wiersza”, na której prezentowane są rękopisy Józefa Czechowicza.

W 357. odcinku słuchowiska „Bazarek” o tym, co siedzi w szafie u Jana, a co u każdego, o krzątactwie i roli ścielenia łóżka w filozofii.

Fot. nadesłane

Exit mobile version