Malarstwo oraz instalacje artystyczne Małgorzaty Dawidiuk w Galerii Podlaskiej
Zaczniemy od wizyty w galerii sztuki. W Białej Podlaskiej swoje prace prezentuje Małgorzata Dawidiuk. Na ekspozycję pt. „12 BRAM NOWEGO ŚWIATA” składają się ikony oraz obrazy. Dawidiuk postanowiła jeszcze raz tknąć artystycznego ducha w zapomniane i tylko na pozór niepotrzebne deski znalezione w podlaskich Cerkwiach. Płótna pochodzą z kościołów. Wystawa ma być zdaniem autorki duchową ucztą na granicy mistycyzmu.
Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych w Polsce i za granicą, m. in. Kanadzie, Rosji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, a także w Ukrainie i Słowacji.
Artystka z Wisznic na Podlasiu. W Nałęczowie ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych im. I.E. Repina w Petersburgu na Wydziale Malarstwa i Konserwacji.
Wystawa „12 BRAM NOWEGO ŚWIATA” do obejrzenia w Galerii Podlaskiej do 29 marca.
Muzyka fado w Teatrze Starym
Pochodząca z Portugalii Fábia Rebordão jest uznawana za odkrycie muzyki fado. Artystce na scenie podczas utworów, zazwyczaj pełnych melancholii, towarzyszą gitarzyści. To muzyczny hołd dla biednych dzielnic Lizbony, z których ten gatunek wyrasta.
Fábia Rebordão zagra w Lublinie. Na scenie Teatru Starego w Lublinie wspiera ją mąż – pieśniarz, autor i kompozytor Jorge Fernando. Już w wieku 15 lat Fabia pokochała fado. Wychowała się na muzyce Marizy, uznawanej za największą sławę stylu fado, skarbu narodowego Portugali.
Dziś artystka wyjdzie na scenę dwukrotnie. Koncerty z cyklu „Siesta w drodze” rozpoczynają się o 19.00 i 21.00.
Blok krótkich metraży w Centrum Kultury w Lublinie
Organizatorzy Lubelskiego Festiwalu Filmowego przypominają o sobie nie tylko podczas trwającego w listopadzie święta kina. Przez cały rok zapraszają na cykliczne spotkania z kinematografią. Dziś blok krótkich metraży z całego świata. Motyw, który spaja wszystkie produkcje, to W tłumie/w samotności?
Francuski dramat „Dobra nauka” opowiada historię Peipe, opuszczonej przez rodziców nastolatki, która marzy by dostać się na studia artystyczne. Jest gnębiona przez nauczycieli oraz rówieśników. Nie umie jednak podporządkować się zasadom instytucji.
W niemieckim filmie „Space Safe” w obozie uchodźców dochodzi do gwałtu na jednej z aktywistek. Zbiera się rada, by zadecydować o dalszych losach sprawcy. Film współpracowniczki Roy’a Anderssona nagrodzony na festiwalu w Cannes, nominowany do nagrody niemieckich krytyków filmowych i prezentowany m.in. na Warszawskim Festiwalu Filmowym.
Blok krótkich metraży rozpoczyna się o 18.00 w sali kinowej CK w Lublinie.
„Love concert for Ukraine” w Filharmonii Lubelskiej
Grupy kilkunastu muzyków ze Stanów Zjednoczonych z grupy Namu Art Performance Society wspólnie z artystami z Ukrainy wystąpi na scenie Filharmonii Lubelskiej. „Love concert for Ukraine” to wyraz wsparcia środowiska artystycznego i próba zwrócenia uwagi na wojenne okrucieństwo, które rozgrywa się na Ukrainie. Dla uchodźców z Ukrainy przygotowane są bezpłatne wejściówki.
Koncert rozpoczyna się o 19.00 w Filharmonii Lubelskiej.
Fot. Teatr Stary w Lublinie Profil Oficjalny FB