Osiemnastu laureatów wyłoniło jury konkursu – “Co nam przekazują Zesłańcy Sybiru?”. Organizatorem było XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Zesłańców Sybiru w Lublinie.
Uczniowie podstawówek, bo oni mogli brać w nim udział, rywalizowali w trzech kategoriach: na najlepszą pracę plastyczną, multimedialną i literacką. Oceniało je jury, w skład którego wchodzili Sybiracy.
– Sam zdecydowałem, że wezmę udział – mówi jeden z laureatów, Mikołaj Wołosz z klasy 6e. – Przygotowałem film o Józefie Piłsudskim, który został zesłany na Sybir po nieudanym zamachu na cara, Film jest animowany, robiłem po prostu zdjęcia rysunków – dodaje.
Tegoroczna edycja konkursu szkolnego towarzyszy obchodom 82. rocznicy masowych zsyłek Polaków przez władze sowieckie na Sybir.
– Cel okupanta był jeden – mówi dr Robert Derewenda, dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. – Państwu sowieckiemu zależało już tylko na eksterminacji tych ludzi, nawet nie zależało im, żeby dotarli żywi. Umierali już w pociągach z przepełnienia, z braku wody, z chorób, aż wreszcie z zimna, jeśli były to wywózki zimą – wspomina.
Przeprowadzona przez NKWD pierwsza masowa wywózka Polaków na Sybir rozpoczęła się 10 lutego 1940 roku. Z kraju wywieziono około 140 tysięcy Polaków.
FiKar / opr. DomKla
Fot. XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Zesłańców Sybiru w Lublinie