– Spośród prawie półtora miliona Ukraińców, którzy przyjechali do Polski po wybuchu wojny, już ponad 600 tysięcy znalazło pracę, co oznacza ich usamodzielnienie – powiedziała minister ds. integracji społecznej Agnieszka Ścigaj, komentując rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie.
CZYTAJ: 365 dni rosyjskiej inwazji. Ukraina walczy o wolność
Empatia i solidarność Polaków
Minister ds. integracji społecznej Agnieszka Ścigaj w rozmowie z PAP.pl podkreśliła, że to, co z perspektywy roku wojny najbardziej widać to niesamowita otwartość, empatia i solidarność Polaków na kryzys, który się pojawił w momencie wybuchu wojny. – To przyjęcie do swoich domów, do swoich społeczności lokalnych bardzo dużej grupy uchodźców z Ukrainy. Wszystkich nakarmiliśmy, wszystkim zapewniliśmy podstawowe potrzeby życiowe – nocleg, zamieszkanie – powiedziała.
Jej zdaniem to wszystko zostało przeprowadzone bardzo sprawnie. – Podobnie jak i sprawnie zadziałał proces legislacyjny, który umożliwił uchodźcom korzystanie z niemal wszystkich usług, które dostępne są dla Polaków – wyjaśniła.
Zwróciła uwagę, że „niezwykle ważne jest to, że z prawie półtora miliona Ukraińców, którzy przyjechali do Polski po wybuchu wojny, już ponad 600 tys. znalazło pracę, co oznacza usamodzielnienie”.
CZYTAJ: By porody były bezpieczne. Zbiórka na sprzęt dla położnych z Ukrainy
„Przed nami kolejne zadanie”
– Przed nami teraz kolejne zadanie, czyli przygotowanie pełnej strategii włączenia społecznego tych osób, które zostały u nas i jeszcze planują zostać. To wdrożenie programu rządowego, jaki jest poprzedzony pilotażem, który właśnie jest uruchamiany – powiedziała.
Program Wzajemnie Potrzebni jest programem innowacyjnym i daje możliwość organizacjom samorządowym przygotowania mieszkania pod wynajem, uruchamiania agencji, które będą zajmowały się pomocą w zakresie opieki, pomocy w szukaniu pracy oraz pomocy w zakresie opieki nad dziećmi dla rodzin, które zdecydują się przenieść ze zbiorowego zakwaterowania do mniejszych miejscowości.
– Właśnie uruchamiamy nabór i zachęcam wszystkie organizacje pozarządowe, które mają dobre relacje z samorządami, które wiedzą że są pustostany na ich terenie, które potrafią pomóc w znalezieniu pracy, aby przystąpiły i złożyły aplikacje do tego programu” – podsumowała minister Ścigaj.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum