Koncert charytatywny w CSK
Muzyka z wyjątkowej płyty „Ondinata. Pieśni dla Ondyny” oraz prezentacja nominowanego do Oscara filmu „Nasza klątwa” złożą się na szczególne artystyczne wydarzenie, które odbędzie dziś w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Na scenie wystąpią m.in. Gaba Kulka, Julia Marcell, Sebastian Wypych i Gang Tango, Anna Wandtke oraz Krystyna i Wojciech Cugowscy.
Organizatorzy tego charytatywnego wydarzenia w Światowym Dniu Chorób Rzadkich chcą zwrócić uwagę na niezwykle rzadką chorobę zwaną klątwą Ondyny. Mit o nordyckiej nimfie i trudna codzienność, zwątpienie i nadzieja, gniew i przebaczenie – przenikać się będą w tej muzyczno-filmowej opowieści.
Dochód z wydarzenia w całości zostanie przeznaczony na badania nad lekiem na tę chorobę.
Koncert w Sali Operowej CSK rozpocznie o godz.19.00.
Konkurs malarski dla młodych twórców
W najbliższy piątek (3 marca) mija termin zgłaszania propozycji do II edycji Ogólnopolskiego Biennale Malarstwa Lubelska Wiosna.
Pierwsza edycja wydarzenia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – na konkurs wpłynęło około 1000 prac od niemal 300 uczestników.
– To wyjątkowa, niepowtarzalna propozycja, kierowana do młodych, zdolnych twórców – podkreśla dyrektor do spraw kulturalnych Centrum Spotkania Kultur – Mariusz Drzewiński. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Regulamin konkursu dostępny jest pod adresem lubelskawiosna.spotkaniakultur.com.
„Bitwa o literaturę” w Teatrze Starym
W Teatrze Starym dziś kolejna odsłona cyklu „Bitwa o literaturę”. Tym razem pod hasłem „Tyłem do kierunku jazdy”, czyli zgodnie z tytułem najnowszej powieści Sylwii Chutnik – bohaterki dzisiejszego spotkania, które poprowadzi Michał Nogaś.
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18.00 i będzie transmitowane na stronie oraz Facebooku Teatru Starego.
Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać także w audycji red. Grażyny Lutosławskiej „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Polskiego Radia Lublin, w każdą niedzielę między 7.00, a 11.00.
Sylwia Chutnik – autorka powieści „Kieszonkowy Atlas Kobiet” (Ha!Art, 2008), „Dzidzia” (Świat Książki, 2009), ,,Cwaniary” (Świat Książki, 2012), „Jolanta” (Znak, 2015). „Smutek cinkciarza” (Od Deski do Deski, 2016) oraz książki historycznej „Warszawa Kobiet” (Biblioteka Polityki, 2011) , bajki dla dzieci „Nieśmiałek” (Muza 2015) „Dino Bambino” (Wytwórnia, 2018), zbioru felietonów ,,Mama ma zawsze rację” (Mamania, 2012), zbioru opowiadań,,Proszę wejść. Więzienie, historie nieprawdziwe” (Nowy Teatr, 2012) i ,,W krainie czarów” (Znak, 2014), rozmów „Kobiety, które walczą. Rozmowy z kobietami uprawiającymi sporty walki” (GW Foksal, 2017) i książki naukowej „Miasto zgruzowstałe. Codzienność Warszawy w latach 1954- 1955” (Ossolineum, 2020).
Jej powieści zostały wystawione przez Teatr Powszechny w Warszawie i Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Laureatka Paszportów Polityki 2008 (literatura). Trzykrotnie nominowana do Nagrody Nike (w 2009, 2012 i 2015 roku). Jej książki i opowiadania zostały przetłumaczone i wydane w Niemczech, Rosji, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Chorwacji, Ameryce Północnej, Serbii i na Litwie.