16.02.2023 Informator kulturalny

327131516 708111870919974 7551137580396097584 n 2023 02 16 124156

Premiera nowego numeru kwartalnika „Akcent”

Wschodnia Fundacja Kultury „Akcent” i Polskie Radio Lublin zapraszają na spotkanie wokół 171. tomu kwartalnika literacko-artystycznego „Akcent”. W najnowszym numerze teksty opublikowali:

Wacław Oszajca, Łukasz Marcińczak, Eliza Leszczyńska-Pieniak, Jacek Zalewski, Agata Łaska, Piotr Majewski, Marta Panas-Goworska, Iwona Hofman, Grażyna Lutosławska, Aleksander Wójtowicz, Dariusz Nowacki, Kinga Wyskiel, Zbigniew Chojnowski, Jan Lewandowski, Bernard Nowak, Marzenna Sendecka, Magdalena Jankowska, Wiesława Turżańska, Jadwiga Mizińska,  Marek Danielkiewicz, Leszek Mądzik, Stefan Jurkowski, Grzegorz Bazylak, Ołeksandr Kłymenko i Marcin Lenartowicz.

Do lektury zaproszą: animatorka kultury (Fundacja Heuresis) – Magdalena Krasuska oraz lingwista i medioznawca, prof. UMCS – dr hab. Paweł Nowak.

Spotkanie w Studiu im. Zbigniewa Stepka przy ul. Obrońców Pokoju 2 rozpocznie się o godz.18. Wstęp wolny.

Wernisaż w CSK

W Centrum Spotkania Kultur wernisaż wystawy Beaty Biegaj „Poza krawędzią”

Jak zaznacza autorka „Wystawa przybliża dokonania artystyczne, uwzględniając ostatnie prace malarskie przygotowane m.in. w ramach kilku autorskich cykli oscylujących wokół kondycji ludzkiej, jak i aspektów człowieczeństwa.

Na obrazach widać historie mocne i wyraziste, które można uzmysłowić z danym czasem i określoną opowieścią. Wprawdzie nie przywołuje się tu konkretnego wydarzenia, a raczej odwołanie do jakiejś postawy lub pewnej dynamiki zdarzeń.

Występują także sytuacje niedramatyczne, wydaje się, że mało znaczące, chociaż w efekcie ich kulminacji może nastąpić tąpnięcie, czasem też katastrofa, którą widać ostatecznie na prezentowanych obrazach.

Najistotniejsza jest tu jednak próba zapisu pewnego niepokoju. Tego, co jest poza krawędzią, poza normą. Coś co zdarza się, że choć trudno uchwytne, jednak niepokoi i z uporem wraca, jak natrętna myśl”.

Beata Bigaj jest absolwentką Wydziału Grafiki ASP w Krakowie, posiada dorobek twórczy w zakresie malarstwa i grafiki.

Swoje obrazy prezentowała na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych, jak też wielu zbiorowych w Polsce i za granicą m.in.: (Lithuanian University of Health Science w Kownie, Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, BWA w Pile, Galerii Pryzmat w Krakowie).

Wernisaż wystawy rozpocznie się o godz. 18.00.

Koncert jazzowy w Klubie Muzycznym CSK

Z kolei w Klubie Muzycznym CSK autorski jazzowy projekt Michała Barańskiego, łączący elementy folkloru polskiego i indyjskiego, w towarzystwie znakomitych muzyków, z gościnnym udziałem izraelskiego gitarzysty Shachara Elnatana, którego debiutancką płytę produkował Avishai Cohen.

Michał Barański urodzony w 1984 roku w rodzinie z muzycznymi tradycjami. Już jako trzynastolatek został zauważony na warsztatach jazzowych przez amerykańskiego klarnecistę Brada Terry. Wraz z pianistą Mateuszem Kołakowskim i perkusistą Tomaszem Torresem wszedł w skład kwartetu Terry’ego, wielokrotnie koncertując w USA i zdobywając szlify u źródeł jazzu. Koncertował w słynnym klubie Knitting Factory w Nowym Jorku, Jazz Bakery w Los Angeles, Berklee Performance Center w Bostonie, Vail Jazz Festival w stanie Colorado, Portland Jazz Festival w stanie Maine.

Bardzo szybko, gdyż już w trakcie studiów, rozpoczął współpracę jako sideman z wieloma wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny, takimi jak: Bennie Maupin, Dayna Stephens, Nigel Kennedy, Dan Tepfer, David Doruzka, Joel Holmes, Timucin Sahin, Vladislav Sendecki, Derrick McKenzie, Atma Anur, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Marcin Wasilewski, Michał Urbaniak, Aga Zaryan, Kayah, Piotr Wojtasik, Bernard Maseli, Jarosław Śmietana, Piotr Wylezol, Michał Tokaj, Artur Dutkiewicz, Urszula Dudziak, Kuba Badach, Ania Szarmach, Ewa Bem, Mieczysław Szcześniak, Dorota Miśkiewicz, Marek Napiórkowski, Adam Bałdych, Andrzej Olejniczak, Anna Serafińska, Jose Torres, Grzech Piotrowski, Piotr Baron.

W 2014 roku został nominowany do nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk” w kategorii Artysta Roku Jazz. W latach 2008, 2013, 2014, 2017, 2019, 2021 został wybrany przez czytelników i krytyków magazynu Jazz Forum najlepszym kontrabasistą roku.

Jest doktorem adiunktem na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie kontrabasu i gitary basowej.

Skład zespołu na dzisiejszy muzyczny wieczór to:

Shachar Elnatan – gitara, śpiew

Michał Tokaj – fortepian, instrumenty klawiszowe

Michał Barański – kontrabas, gitara basowa

Łukasz Żyta – perkusja

Koncert rozpocznie się o godz. 19.00.

Wystawa w zamojskim muzeum

Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu zaprasza do zapoznania się z nową ekspozycją przygotowaną z okazji ustanowienia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2023 Rokiem Aleksandry Piłsudskiej.

– Na wystawie zaprezentowano długą i krótką broń palną. Zobaczymy również damskie stroje i dodatki z przełomu XIX i XX wieku. Na przygotowanych planszach omówiono główne zagadnienia związane z działalnością Organizacji Bojowej PPS – mówi reprezentująca muzeum Kinga Kołodziejczyk. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]

Zgromadzone na wystawie eksponaty pochodzą z Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu, Muzeum Zamojskiego w Zamościu, kolekcji prywatnych i zbiorów własnych.

Ekspozycję „Za Polskę i sprawiedliwość społeczną. Dwa oblicza Organizacji Bojowej PPS” można zwiedzać w godzinach 10:00 – 16:00, od wtorku do niedzieli, na piętrze zamojskiego Arsenału.

Fot. Klub Muzyczny CSK FB

Exit mobile version