Lubelscy operatorzy 112 świętują Europejski Dzień Numeru Alarmowego. Z tej okazji każdy z bliska mógł przyjrzeć się ich pracy w Centrum Powiadamiania Ratunkowego przy ulicy Wojciechowskiej 1 w Lublinie. Codziennie operatorzy alarmowi w Lublinie odbierają od 100 do 300 połączeń.
CZYTAJ: Praca operatora numeru 112 od kuchni. Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego
O tym, kiedy nowoczesne technologie stają się nałogiem i jakie niosą zagrożenie, rozmawiali eksperci w Lublinie. Okazją było szkolenie i konferencja dla pedagogów dotycząca uzależnień behawioralnych wśród dzieci i młodzieży. Podczas niej eksperci jednogłośnie stwierdzili, że najbardziej na uzależnienie od nowoczesnych technologii narażone są dzieci, z którymi nie buduje się bliskich relacji. Bardziej zagrażają im również niebezpieczeństwa w Internecie, jak na przykład hejt czy oszustwa.
CZYTAJ: Młodzi ludzie coraz częściej uzależniają się od technologii. Co jest przyczyną?
Najemcy z programu Mieszkania Plus protestują przeciwko waloryzacji czynszów. Tak było w Krakowie i Świdniku. Tym razem to mieszkańcy ul. Parkowej w Zamościu czują się rozgoryczeni m.in. dopłatami do kaucji do czynszu czy opłatami eksploatacyjnymi. Rodziny boją się o swoją przyszłość.
CZYTAJ: Zamość: duża podwyżka czynszu w „Mieszkaniach Plus”. Najemcy boją się o swoją przyszłość
To lekki dostawczak, który jeździł w Ghanie, Egipcie czy Doniecku na Ukrainie. 25 lat temu z taśmy montażowej Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie zjechał ostatni Żuk.
CZYTAJ: Fenomen dostawczaka z Lublina. 25 lat temu wyprodukowano ostatniego Żuka
Zachęcają do jazdy na nartach i snowboardzie, ale przestrzegają, by robić to „z głową” – o bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie ze stoków apelują instruktorzy narciarscy z Lubelszczyzny.
CZYTAJ: Narciarstwo „z głową”. Instruktorzy apelują o odpowiedzialne korzystanie ze stoków
Naukowcy z Politechniki Lubelskiej i Instituto Superior Técnico z Lizbony opracowali materiał, który… sam się naprawia. Wynalazek może znaleźć zastosowanie w przemyśle kosmicznym czy motoryzacyjnym.
CZYTAJ: Materiał, który sam się naprawia. Lubelscy naukowcy współautorami wyjątkowego wynalazku
Program prowadził Ryszard Majewski.
Fot. Piotr Michalski