Na kolejne premierowe spektakle zaprasza Teatr Osterwy
Do świata przyszłości, w którym wszyscy są szczęśliwi dzięki specjalnym środkom farmakologicznym zabiera nas reżyser spektaklu „Nowy wspaniały świat”. Piotr Ratajczak na teatralnych deskach wystawia adaptacje powieści Aldousa Huxleya. To pierwsza w Polsce adaptacja tego tytułu i jednocześnie pierwsze wykonanie utworu w nowym tłumaczeniu Krzysztofa Hejwowskiego. Opublikowany w 1932 r. Nowy wspaniały świat Aldousa Huxleya zaliczany jest do najbardziej cenionych i przenikliwych dzieł literatury XX wieku.
Zdaniem reżysera, lata 90. i pierwsza dekada XXI wieku pokazały, że system kapitalistyczny, liberalny prowadzi w kierunku w poszukiwania przyjemności i porzucenia sacrum.
– To historia o społeczeństwie, w którym pozornie każdy ma to, czego pragnie – mówi reżyser – Piotr Ratajczak. [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]
W rolach głównych m.in. Michał Czyż, Paweł Ferens, Kamila Janik, Krzysztof Olchawa.
Dzisiejszy spektakl rozpoczyna się o 19:00 w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
Bitwa o Kulturę w Teatrze Starym
Gościem w przestrzeni Teatru Starego w Lublinie będzie Zyta Rudzka – pisarka, dramatopisarka, autorka sztuk teatralnych. W spotkaniu z cyklu „Bitwa o Literaturę” porozmawia z Michałem Nogasiem o cięciu słów, pisaniu w trybie wściekłości i sympatii do bohaterów pomijanych.
Okazją do spotkanie będzie wydana niedawno powieść Zyty Rudzkiej pt. „Ten się śmieje, kto ma zęby”. Główna bohaterka straciła miłość, męża, pracę. Niewielki dorobek wyprzedała na bazarze. Rudzka w swoim charakterystycznym ostrym stylu oraz z poczuciem humoru przedstawia portret kobiety silnej i drapieżnej, która nigdy nie składa broni.
Początek dzisiejszego spotkania w Teatrze Starym o 18:00. Wstęp jest bezpłatny.
Wernisaż wystawy w chełmskiej galerii sztuki
„Portret osobisty” to tytuł wystawy, której autorem jest Adam Puławski – historyk specjalizujący się w stosunkach polsko-żydowskich podczas II wojny światowej, a z zamiłowania rysownik i malarz, wychowany na sztuce impresjonistów, postimpresjonistów i przełomu XIX i XX wieku. To portrecista. Na płótnie wykorzystuje akwarelę, kredki i cienkopis. ego obrazy przedstawiają również zwierzęta, martwą naturę i architekturę. Na wystawie obejrzeć będzie można 44 prace.
Dzisiejszy wernisaż rozpoczyna się o godz. 18.00 w Galerii Atelier Ryszarda Karczmarskiego w Chełmie
Fot. pexels.com