Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, wśród nich grekokatolicy i staroobrzędowcy, rozpoczęli w sobotę (07.01) święta Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu. Przypadają one trzynaście dni po świętach katolickich.
Boże Narodzenie obchodzi także cześć prawosławnych z diecezji lubelsko-chełmskiej. W Katedrze Przemienia Pańskiego przy ulicy Ruskiej w Lublinie wierni celebrowali święto Narodzenia Pańskiego 25 grudnia, ale ze względu na obecność wiernych z Ukrainy zrobią to również dzisiaj (07.01).
– Solidaryzujemy się z uchodźcami z objętej wojną Ukrainy – podkreśla arcybiskup lubelski i chełmski Abel. – Dzisiaj jest taki tryumf wiary dla każdego, kto przeżywa to święto. Ale zaraz będą jeszcze święta „starokalendarzowe” i będziemy powtarzać tę uroczystość.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Święto Objawienia Pańskiego w lubelskiej katedrze prawosławnej [ZDJĘCIA]
Uroczystości rozpoczęło wczoraj (06.01) Całonocne Czuwanie.
Święta Liturgia Bożego Narodzenia w cerkwi katedralnej w Lublinie przy ulicy Ruskiej rozpocznie się o godzinie 9.00.
Boże Narodzenie świętują też w Lublinie grekokatolicy. Uroczyste liturgie bożonarodzeniowe zostaną też odprawione w świątyni greckokatolickiej przy al. Warszawskiej o godzinie 12.00 i w kościele przy ul.Zielonej w Lublinie o godzinie 18.00.
Prawosławie jednym z trzech głównych odłamów chrześcijaństwa
Prawosławie jest jednym z trzech głównych odłamów chrześcijaństwa. Liczebność wyznawców prawosławia szacuje się na całym świecie na ok. 150 mln. Dominują w takich krajach jak Grecja, Ukraina, Rumunia, Bułgaria, Serbia, Czarnogóra czy Rosja. W Polsce – według danych GUS ze spisu powszechnego przeprowadzonego w 2011 r. – przynależność do Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zadeklarowało 156 tys. osób, lecz przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Uroczystość Wielkiego Poświęcenia Wody
Cerkiew prawosławna jest rodziną kościołów lokalnych składającą się z patriarchatów starożytnych i kościołów autokefalicznych. Zachowują one niezależność, pozostając w zgodzie w kwestiach dogmatycznych i łączności sakramentalnej. Spójność nie jest podtrzymywana poprzez scentralizowaną organizację.
Zmiana w ukraińskiej Cerkwi
W roku 2022 po rozpoczęciu zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę parafie należące do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) masowo zaczęły przechodzić pod jurysdykcję Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU), która została utworzona w grudniu 2018 roku w wyniku połączenia Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej.
Takie zachowanie było wywołane postawą zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, który otwarcie popiera rosyjską inwazję na Ukrainę. Pojawiły się m.in. nagrania, na których hierarcha ofiarowuje ikonę dowódcy rosyjskiej Gwardii Narodowej generałowi Wiktorowi Zołotowowi i błogosławi agresję.
CZYTAJ: Święta Liturgia w cerkwi prawosławnej
W związku z tym CPU ogłosiła, że zezwala, by jej wierni obchodzili Boże Narodzenie 25 grudnia. Podkreśliła w ten sposób, że odcina się od daty 7 stycznia, kiedy to narodzenie Jezusa Chrystusa świętują Rosjanie i proputinowska Rosyjska Cerkiew Prawosławna.
ŁuM / PAP / opr. WM / ToMa
Fot. archiwum