Spotkanie poświęcone strojowi janowsko-kraśnickiemu odbyło się w Muzeum Narodowym w Lublinie. To kolejne wydarzenie z cyklu „Spotkań ze sztuką ludową”. Uczestnikom udostępniane są unikatowe zbiory z bogatej kolekcji Muzeum Narodowego w Lublinie, nie zawsze dostępne na co dzień.
Dzisiejszemu spotkaniu towarzyszy także promocja nowego wydawnictwa Muzeum Narodowego na temat stroju janowsko-kraśnickiego. To pierwszy tom z serii „Stroje tradycyjne województwa lubelskiego”.
O książce mówi jej autorka i organizatorka spotkań, prof. Mariola Tymochowicz z UMCS, kustosz muzeum. – Zainicjowaliśmy tę serię strojem janowsko-kraśnickim, czyli strojem, który nie doczekał się do tej pory żadnego większego opracowania. Żeby pokazać jak wyglądał codzienny strój męski, świąteczny strój, jak ubierali się kawalerowie, jak gospodarze, a jak dzieci, zostały tutaj umieszczone rysunki krojów. Chcielibyśmy, żeby ta książka miała też wartość praktyczną, żeby można było na podstawie zawartych tu informacji zrekonstruować strój.
Także spotkania w muzeum mają wymiar praktyczny – chodzi m.in. o zwrócenie uwagi na właściwe zasady noszenia poszczególnych elementów odzieży i dyskusję dotyczącą problemów, które występują podczas odtwarzania strojów. Zaplanowano jedno spotkanie na kwartał – w soboty, aby umożliwić uczestnictwo w konsultacjach jak największemu gronu zainteresowanych, w tym rekonstruktorom, zespołom obrzędowym i KGW.
Kolejne spotkane w Muzeum Narodowym w Lublinie odbędzie się w kwietniu i będzie poświęcone strojowi lubartowskiemu.
SzyK/ opr. DySzcz
Fot. zamek-lublin.pl