Bezpłatne kursy w „Szkole dla rodziców” oferuje Szpital Kliniczny numer 4 w Lublinie. Zajęcia skierowane są do par oczekujących na narodziny dziecka.
– Cały program składa się z 13 spotkań. Każde spotkanie trwa około 2 godzin i w czasie tych zajęć omawiamy wiele tematów dotyczących ciąży i porodu – mówi Agnieszka Szczepanowska, położna oddziałowa traktu porodowego i izby przyjęć ginekologiczno-położniczej. – Mamy również zajęcia związane z pierwszą pomocą dla noworodka i dla dziecka. Zajęcia z chustą, noszenie, zajęcia z masażu Shantala cieszą się dużym zainteresowaniem. Masaż Shantala to masaż noworodka. Mamy tutaj panią położna, która jest certyfikowanym instruktorem takiego masażu. Ja prowadzę zajęcia dotyczące przepisów prawnych dotyczących praw pacjenta, ustawodawstwa rodzinnego, ochrony prawnej ciężarnych i matek.
CZYTAJ: Najważniejsza rola życia. Lubelska fundacja szkoli przyszłych ojców
– Prowadzę zajęcia dotyczące okresu połogowego, czyli czasu, kiedy pacjentka po porodzie przebywa w warunkach szpitalnych – mówi Hanna Drozdowicz, położna oddziałowa z Oddziału Położnictwa i Neonatologii. – Informujemy, jakie zmiany zachodzą w jej organizmie, jakich sposobów pielęgnacji, samoopieki pacjentka będzie wymagała. Drugie zajęcia, które prowadzę, to zajęcia dotyczące karmienia naturalnego. Tutaj skupiamy się głównie na aspektach praktycznych, ponieważ – jak wynika z naszego doświadczenia – akurat z tym zakresem pacjentki mają najwięcej problemów, tj. jak ułożyć dziecko, jaką przybrać pozycję, na jakie elementy zwrócić uwagę w czasie samego karmienia, i jeszcze dużo tematów pobocznych, które wynikają spontanicznie.
– Osoby, które prowadzą zajęcia w naszej szkole, to osoby z dużym doświadczeniem. To pracownicy naszego szpitala, z którymi rodzice po porodzie mają duże szanse na spotkanie się na oddziałach. To jest duży plus naszej szkoły rodzenia, że te osoby mają później kontakt z naszymi pacjentkami w trakcie hospitalizacji. Ciąża to oczywiście wielka radość dla przyszłych rodziców, ale nie oszukujmy się – jest to również powód do lęku i zastanowienia się, czy ja sobie poradzę w czasie porodu, w trakcie opieki nad dzieckiem po porodzie. Szkoła rodzenia daje dużą fachową wiedzę, później rodzice są spokojniejsi, łatwiej jest im opiekować się swoim dzieckiem, łatwiej jest im przejść cały trud ciąży i porodu – dodaje Agnieszka Szczepanowska.
– Prowadzę zajęcia z fizjologicznego przebiegu ciąży, z profilaktyki w trakcie ciąży. Mówię o wysiłku fizycznym, a także o szczepieniach w ciąży, które są tematem bardzo istotnym w obecnej sytuacji epidemiologicznej. Opowiadam również o cesarskim cięciu – mówi Kamila Świda, lekarz rezydent w Klinice Położnictwa i Perinatologii.
– Obserwujemy pacjentki, które przychodzą do nas do porodu. Faktycznie widać, że panie, które skorzystały z zajęć szkoły rodzenia, są pewniejsze siebie, bardziej zdyscyplinowane. Ten poród przebiega szybciej, są bardziej aktywne i przede wszystkim mniej się boją, a to już bardzo dużo daje. Jednak ten lęk paraliżuje. Widzimy, że po szkole rodzenia pacjentki rodzą znacznie sprawniej – tłumaczy Agnieszka Szczepanowska.
Pierwsze zajęcia już dzisiaj (09.01). Szczegóły można znaleźć na stronie spsk4.lublin.pl w zakładce „dla pacjenta”.
LilKa / opr. AKos
Fot. pexels.com