Sprzęt USG do badania gałki ocznej w lubelskiej klinice okulistycznej

2e734244 9a05 4dd6 b9d0 dc8e247bedf6 2023 01 04 135427 scaled 2023 01 04 140835

Specjalistyczny sprzęt USG do badania gałki ocznej trafił do Kliniki Okulistyki Ogólnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego numer 1 w Lublinie. Klinika od początku wojny w Ukrainie pomaga rannym i poszkodowanym.

– To najnowszej klasy aparat – mówi prof. Robert Rejdak (na zdj. na dole), kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK nr 1 w Lublinie. – Jest to w zasadzie taki mercedes w swojej klasie. Najwyższa technologia, która będzie nam służyć do diagnostyki, szczególnie ciężkich urazów i zranień narzędzi wzroku u dzieci – wyjaśnia.  

ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa dot. wsparcia UNICEF dla Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK 1 w Lublinie

Do tej pory klinika udzieliła zdalnie kilkuset porad ukraińskim lekarzom w zakresie okulistyki. Pomogła także 20 małym pacjentom oraz kilkudziesięciu dorosłym. Najczęstszymi przypadkami były zranienia oka wynikające z utknięcia w nim ciała obcego. Niektórzy pacjenci wymagali nawet kilku operacji.

CZYTAJ: Prof. Robert Rejdak o pracy i nauce zdalnej: Pamiętajmy o regule 3:1

– W tej chwili leczymy wiele osób z Ukrainy, dlatego ta technologia i badanie jest niezbędne do planowania leczenia operacyjnego, ale również zachowawczego – dodaje prof. Robert Rejdak. 

Sprzęt został podarowany klinice przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) w ramach porozumienia zawartego z Miastem Lublin. Koszt urządzenia to blisko 145 tysięcy złotych.

EwKa / opr. DomKla

Fot. Iwona Burdzanowska / archiwum

Exit mobile version