W programie “Radioteatru” dwa słuchowiska nawiązujące do styczniowych rocznic: wyzwolenia obozu Auschwitz i 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego.
“Byłem fotografem w Auschwitz” to tytuł audycji premierowej, której bohaterem jest Wilhelm Brasse – były więzień obozu koncentracyjnego, pochodzący z Żywca polski fotograf. Scenariusz słuchowiska na podstawie książki (nowości wydawniczej ZNAK) “Byłem fotografem w Auschwitz”, prawdziwa historia Wilhelma Brassego” autorstwa Anny Dobrowolskiej.
Fenomen Wilhelma Brassego, który w obozie przez ponad cztery lata wykonał ponad 50 tysięcy zdjęć do obozowych kartotek oraz dokumentację eksperymentów doktora Mengelego został najpierw dostrzeżony przez reżysera filmowego Ireneusza Dobrowolskiego – w 2005 roku powstał dokument pt. “Portrecista” (nagrodzony na wielu światowych festiwalach). Po wojnie ocalone (około 40 tysięcy) wykonanych przez Wilhelma Brassego zdjęć obozowych stało się dowodem zbrodni przeciw ludzkości.
Słuchowisko – monodram, w roli Wilhelma Brassego – Jacek Dragun
Muzyka: Artur Giordano
Adaptacja i reżyseria: Maria Brzezińska
Realizacja akustyczna: Jarosław Gołofit
W drugiej części programu z cyklu “Radioteatr” przypomnienie fragmentu słuchowiska (premiera 2007) “Rewolwery z Paryża” poświęconego bohaterom powstania styczniowego; scenariusz na podstawie opowiadania Bohdana Królikowskiego, pisarza, miłośnika i znawcy dawnej broni i barwy. Młodzi Polacy przebywający w Paryżu na wieść o wybuchu powstania chcą przedrzeć się przez granice i dołączyć do powstańczych oddziałów. We Francji kupują broń – nowoczesne wówczas rewolwery Colta…
W audycji – obok partii wykonywanych przez aktorów – krótkie komentarze autora opowiadania: Bohdana Królikowskiego.
Adaptacja i reż. Maria Brzezińska.
Fot. Iwona Burdzanowska