Przez Roztocze będzie się można przespacerować w koronach drzew

bukova gora gdb51fe7cb 1920 2023 01 17 215535

W nowy rok Roztoczański Park Narodowy wchodzi z wielkimi planami. Zamierza zmodernizować i rozbudować prawie 30-letni Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Zwierzyńcu wraz z zagospodarowaniem terenu, wybudować ścieżkę w koronach drzew i wieżę widokową w Panasówce. W tej sprawie został ogłoszony konkurs na koncepcję architektoniczną.

Wielka rozbudowa

– Jest to wyzwanie, które pozwoli nam na stworzenie nowej oferty edukacyjno-turystycznej parku – mówi Tadeusz Grabowski z Roztoczańskiego Parku Narodowego. – Coraz większa liczba odwiedzających nas turystów, inne funkcje i zadania do wykonania, nawet narzędzie musimy dostosować do naszych gości. Nasz ośrodek funkcjonuje już 30 lat, więc te działania są niezbędne, by nadążyć za czasami, w których jesteśmy.

– Konieczne jest powiększenie ośrodka o salę wykładową, kinową, prelekcyjną. Planujemy przeszklić patio, które stanie się miejscem oczekiwania. Mamy też potrzeby magazynowe, więc zostanie to posadowione na rozległych piwnicach – wylicza Tadeusz Grabowski.

CZYTAJ TAKŻE: Największy kwiat zatopiony w bursztynie ma przynajmniej 34 miliony lat

– Mamy bibliotekę, która ma ponad 15 tysięcy pozycji i już zaczyna pękać w szwach – mówi Paweł Marczakowski, kierownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Roztoczańskim Parku Narodowym. – W tym jest ponad 3 tysiące monografii o Parku. W tym momencie zaczynamy się tam nie mieścić. Mamy swoje archiwum o regionie, o ludziach tworzących tutaj. Potrzebujemy miejsca, by to wszystko zabezpieczyć.

Turysta oczekuje więcej

– Turysta oczekuje więcej niż zwiedzania wystaw i uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych. Z ośrodka będzie wyprowadzona ścieżka w korony drzew. Chcemy wyprowadzić ją na wierzchołek wydmy wiodącej do Stawów Echo i stamtąd na zakończenie osi wodnej Zwierzyńca. Tym samym chcemy nawiązać do dawnego zwierzyńczyka – dawnej ordynacji zamojskiej, a jednocześnie do willi renesansowej, kanału wodnego, altan i początków ochrony przyrody oraz Zwierzyńca jako ośrodka turystycznego, rekreacyjnego i sanatoryjnego – opowiada Tadeusz Grabowski .

– Będzie to kolejna atrakcja, która odciąży ścieżkę przyrodniczą przez Bukową Górę, czyli najcenniejszy obszar ochrony ścisłej – przyznaje Wiesław Droździel, przewodniczący Rady Miejskiej w Zwierzyńcu. – Podobnie jest z wieżą widokową na Panasówce. Jeśli spełniłyby się założenia, czyli przebudowa drogi wojewódzkiej 858, to usytuowanie równolegle do niej ścieżki rowerowej, sprawia, że 7 kilometrów odległości daje nam godzinę jazdy malowniczym terenem RPN i Nadleśnictwa Zwierzyniec. Możemy wjechać w granicę Roztocza i Puszczy Solskiej, Wyżyny Lubelskiej i Kotliny Sandomierskiej.   

Sezon turystyczny będzie trwał dłużej

– To dobry pomysł, bo Zwierzyniec turystycznie zatrzymał się na kajakach i ścieżkach rowerowych. To co robił Roztoczański Park Narodowy było zawsze robione z gustem i szacunkiem dla otoczenia – przyznają mieszkańcy. – Obcowanie ponad ziemią zachwyca, wtedy człowiek czuje się wolny. Na naszym terenie brakuje atrakcji, które oglądamy w „wielkim świecie”.  Ścieżki wśród koron drzew powstały w wielu lokalizacjach i już oglądając relacje, można zobaczyć, że jest to ciekawe doznanie.

– To inwestycja ponadregionalna. Dzięki niej sezon turystyczny będzie trwał dłużej, a to przyczyni się do rozwoju Zwierzyńca i całego Roztocza. A mieszkańcy będą dumni, że coś takiego powstało – dodaje Wiesław Droździel.

Wstępny koszt tego przedsięwzięcia oszacowano na 43 mln złotych. Konkurs na koncepcję architektoniczną trwa do 28 kwietnia 2023. Pula nagród wynosi 70 tys. zł. Szczegóły na stronie bip.roztoczanskipn.pl.

CZYTAJ TAKŻE:  Samce i samice gibonów śpiewają w duetach jak ludzie

AP / opr. KS

Fot. AP (poniżej) / pixabay.com (powyżej)

Exit mobile version