O architekturze niemieckich obozów zagłady i ich organizacyjnych aspektach będą rozmawiać badacze w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Punktem wyjścia do dyskusji będzie najnowsza książka Anniki Wienert, wydana przez Państwowe Muzeum na Majdanku “Architektura nazistowskich obozów zagłady w Bełżcu, Sobiborze i Treblince”
Publikacja autorstwa niemieckiej historyk sztuki to podsumowanie badań nad topografią, organizacją przestrzenną i zabudową obozów zagłady.
W rozmowie uczestniczyć będą: architekt i urbanista Hubert Trammer, Krzysztof Tarkowski z Archiwum Państwowego Muzeum na Majdanku oraz kierownik Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze Tomasz Oleksy-Zborowski. Badacze zastanowią się, jak mówić o architekturze w kontekście obozów zagłady, a także omówią różnice pomiędzy zabudową obozów koncentracyjnych i obozów zagłady oraz odniosą się do pomysłów rekonstrukcji obiektów historycznych w miejscach poobozowych.
CZYTAJ: Łomazy: 50 macew wróciło na cmentarz żydowski [ZDJĘCIA]
Spotkanie organizowane jest w ramach przypadającego 27 stycznia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Początek na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej w czwartek (26.01) o godzinie 16:00.
EwKa / opr. ToMa
Fot. nadesłane