Miasto Lublin w niedzielę (29.01) zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W Centrum Kultury przygotowano liczne atrakcje dla osób chcących włączyć się w akcję.
Miasto dla WOŚP
– Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję między innymi wziąć udział w koncertach młodzieżowych zespołów działających na lubelskiej scenie muzycznej – mówi Anna Czerwonka z biura prasowego lubelskiego ratusza. – Dodatkowo oratorium zamieni się w bawialnię, w której Fundacja Sztukmistrze przygotuje gry i zabawy ruchowe oraz pokazy cyrkowe. Po zmroku przed budynkiem Centrum Kultury odbędzie się pirotechniczny fire jam. W wirydarzu powstanie „chilloutowa” strefa z barwną instalacją artystyczną. Będzie można odpocząć, posłuchać muzyki i napić się gorących napojów.
Miasto Lublin zagra z WOŚP-em jako Europejska Stolica Młodzieży 2023. Impreza rozpocznie się o 13.00 i potrwa do 20.00.
Dodatkowo przez cały dzień dla kwestujących będzie udostępniona przestrzeń Hej! przy ulicy Peowiaków. W środku na wolontariuszy będą czekały ciepłe napoje oraz przekąski.
CZYTAJ: Superbohaterowie zjechali z dachu szpitala i umyli okna [ZDJĘCIA]
Wydarzenia w Galerii Olimp
Jednym z miejsc w Lublinie, które włączyło się w akcję, jest Galeria Olimp. – Będą tu między innymi koncerty zespołów muzycznych z lubelskiego podwórka – mówi jedna z organizatorek wydarzenia Katarzyna Krawczyk. – Będą także występy dzieciaków tańczących i śpiewających. Przewidujemy również „imitację” wypadku. Będą w tym uczestniczyły służby ratunkowe, będzie cięcie samochodu i symulacja dachowania. Za wrzucenie symbolicznych złotówek będzie można pojeździć na torze cartingowym. Będzie też animatorka dla dzieciaków.
Zbiórka na leczenie sepsy
W tym roku pieniądze są zbierane na zakup sprzętu umożliwiającego szybką identyfikację zakażeń, które mogą doprowadzić do sepsy. Sepsa to rozregulowana bądź nieprawidłowa reakcja organizmu na zakażenie, która prowadzi do wydolności wielonarządowej.
– Często na początku nie wiemy, co powoduje sepsę – mówi profesor Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – To, na co będzie prowadzona zbiórka WOŚP w tym roku, pozwoli nam szybciej zidentyfikować patogen i szybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Na początek często poruszamy się po omacku. Widzimy np. objawy niespecyficzne dla określonego patogenu, więc im szybciej się dowiemy, co powoduje sepsę, tym szybciej będziemy w stanie zastosować odpowiednie dla danego pacjenta leczenie – wyjaśnia profesor Mirosław Czuczwar.
LilKa / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska