KUL: Konferencja o bezpieczeństwie w sytuacjach kryzysowych

324553219 1111183249559295 1993624015831448077 nok 2023 01 12 134146

O bezpieczeństwie w sytuacjach kryzysowych rozmawiają specjaliści na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Paneliści skupiają się przede wszystkim na województwie lubelskim.

– To bardzo ważna kwestia, szczególnie w momencie, kiedy nastąpiła zmiana sytuacji w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę – mówi kurator Koła Naukowego Bezpieczeństwa Narodowego KUL dr Aneta Bąk-Pitucha z Katedry Stosunków Międzynarodowych i Bezpieczeństwa KUL. – Z punktu widzenia obywateli wydaje się, że do momentu wybuchu wojny kwestie bezpieczeństwa może były traktowane w sposób drugorzędny. Po ataku Rosji na Ukrainę my, jako obywatele państwa, które jest członkiem sojuszu i Unii Europejskiej, gwarantujących nam bezpieczeństwo, czujemy zagrożenie. Trzeba być uważnym, przezornym i należy mieć wiedzę jak postępować w wyniku ewentualnych zagrożeń. Prowadzę zajęcia dotyczące ochrony ludności cywilnej i zdołałam wywnioskować, że ta wiedza jest znikoma.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało w ubiegłym roku poradnik pod nazwą „Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny”, który można pobrać za darmo. Znajdują się w nim informacje jak zachować się podczas alarmu, co oznaczają poszczególne sygnały i jak nie ulec panice.

Konferencję zorganizowało Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego KUL. 

EwKa / opr. PrzeG

Fot. Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego KUL FB

Exit mobile version