Na przełomie stycznia i lutego na niebie pojawi się kometa oznaczona jako C/2002 E3 (ZTF). Zbliży się do Ziemi na tyle, że będzie widoczna gołym okiem, bez użycia profesjonalnego sprzętu.
12 stycznia kometa maksymalnie zbliży się do Słońca. Obiekt ten był tak blisko gwiazdy najbliższej Ziemi po raz ostatni 50 tysięcy lat temu, gdy jeszcze na naszej planecie żyli neandertalczycy i panowała epoka lodowcowa – informuje National Geographic Polska.
Kometa C-2022 E3 (ZTF)
Kometa oznaczona jako C/2022 E3 (ZTF) to tzw. kometa długookresowa, a więc obserwowana jedynie raz w całej historii badań astronomicznych. Odkrycia jej dokonano w marcu 2022 roku, gdy znajdowała się ona w pobliżu Jowisza. Kometa składa się z kosmicznego zlepku pyłów i lodów, który trafił do wewnątrz Układu Słonecznego. Są to obiekty na tyle małe i znajdujące się na tyle daleko, że obserwujemy je obecnie po raz pierwszy. Szacunkowy czas, w jakim kometa ta okrąża Słońce to 200 lat. Wszystko to sprawia, że pojawienie się tego obiektu na niebie jest wydarzeniem jednym na całe życie.
388 – Comet 2022 E3 (ZTF)
Comet C/2022 E3 (ZTF) was discovered by astronomers using the wide-field survey …
2022-12-24
Dan Bartlett#nasa #space #astronomy #cosmos #science #photography #galaxy #universe #milkyway #spacex
https://t.co/rFHuWqSFWk— Nasa Bot (@NasaPictureBot) December 25, 2022
Jak oglądać kometę?
Kometa, zbliżając się do Ziemi staje się coraz jaśniejszym punktem na niebie. Po osiągnięciu peryhelium (punktu najbliżej Słońca) 12 stycznia zacznie zbliżać się do Ziemi, a wtedy powinna być widoczna gołym okiem. 2 lutego kometa osiągnie perygeum (punkt najbliżej Ziemi), wtedy też będzie najjaśniejsza.
Pod koniec stycznia i na początku lutego należy jej szukać na porannym niebie, ponieważ będzie poruszała się w kierunku północno-zachodnim. Mieszkańcy północnej półkuli powinni wypatrywać jej jeszcze w styczniu, bo późniejsze obserwacje może utrudniać pełnia Księżyca. W ostatnim tygodniu miesiąca komety można wypatrywać w okolicy gwiazdozbiorów Małej i Wielkiej Niedźwiedzicy. Dni, gdy księżyc będzie w nowiu (21-22 stycznia), mogą okazać się najlepszym momentem do obserwacji. Jeśli ten moment zepsuje pogoda można wypatrywać 10 lutego, gdy kometa znajdzie się w pobliży Marsa.
CZYTAJ TAKŻE: CNN: Polska na czele miejsc, które warto odwiedzić w 2023 roku
RL / opr. KS
Fot. NASAPictureBot / Twitter