Walka o ukraińskie miasto Bachmut zaczęła się w sierpniu 2022 roku. Miasto – zwane przez władze ukraińskie „twierdzą Bachmut” – broni się do dziś. Reporterce Polskiego Radia Lublin udało się porozmawiać z oficerem 71. Brygady Wojsk Desantowo-Szturmowych Sił Zbrojnych Ukrainy pseudonim „Jakudza”. Jego jednostka wojskowa aktualnie jest pod Bachmutem.
CZYTAJ: Bachmut, czyli piekło. Rozmowa z ukraińskim oficerem frontowym
Nowy system dopłat obszarowych czeka w tym roku na rolników. Nowością są tak zwane ekoschematy, czyli kilka różnych rodzajów płatności bezpośrednich za realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt. O szczegółach Łukasz Grabczak i jego gość Dariusz Krzywiec, kierownik Działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.
CZYTAJ: Rewolucja w dopłatach bezpośrednich. Sprawdź, co się zmienia
Trwa protest środowisk rolniczych Agrounii. Chodzi o import zboża z Ukrainy. We wtorek (17.01) do miasta wjechało ponad 300 ciągników, które blokują ulicę Rejowiecką wzdłuż drogi krajowej nr 12. To jedyna droga tranzytowa przez miasto do przejścia granicznego w Dorohusku. Rolnicy z Agrounii domagają się nałożenia cła na zboże importowane z Ukrainy.
CZYTAJ: „Problem jest olbrzymi”. Protest Agrounii w Chełmie [ZDJĘCIA]
Do 3 lutego lubelski ratusz czeka na ofertę firmy, która wybuduje w mieście niemal 190 stacji do ładowania samochodów elektrycznych. Potrzeby są duże, bo w Lublinie każdego roku przybywa ponad 100 aut elektrycznych.
CZYTAJ: Lublin będzie elektryczną potęgą? Miasto chce zbudować prawie 200 stacji ładowania
Trwa liczenie ptaków wodnych zimujących w naszym regionie. Akcję koordynuje Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne. W liczeniu może wziąć udział każdy, kto potrafi rozpoznawać gatunki ptaków.
CZYTAJ: Wszystkie oczy na pokład. Jakie gatunki ptaków zimują w Lubelskiem?
Program poprowadziła Ewelina Kwaśniewska.
Fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy Facebook