„Bitwa o literaturę” w Teatrze Starym
W Teatrze Starym dziś kolejne spotkanie w ramach cyklu „Bitwa o literaturę”.
O słabości, która może być siłą, potrzebie nieufności wobec świata, o wolności i przezwyciężaniu wstydu. O znikaniu. O pojawianiu się nowego i słowach, które dają na to szansę – o tym między innymi – red. Grażyna Lutosławska, rozmawiać będzie z Jerzym Jarniewiczem.
Jerzy Jarniewicz – poeta, krytyk literacki, tłumacz. Pracuje w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Łódzkiego, zasiada w kolegium redakcyjnym „Literatury na Świecie”. Autor piętnastu książek krytycznoliterackich i eseistycznych, takich jak „Lista obecności” (2007), „Gościnność słowa” (2012), „All You Need is Love. Sceny z życia kontrkultury” (2016), „Tłumacz między innymi” (2018) oraz „Bunt wizjonerów” (2019). Opublikował trzynaście zbiorów wierszy, m.in. „Puste noce” (2017), za które otrzymał Nagrodę Silesius w kategorii najlepsza książka poetycka roku. Jego najnowszy tom wierszy „Mondo cane” (2021), nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, wyróżniony został Nagrodą Nike. Przekładał twórczość Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Johna Banville’a, Raymonda Carvera, Edmunda White’a, Ursuli Le Guin, Denise Riley i wielu innych. Opracował także antologie „Sześć poetek irlandzkich” (2012), „Poetki z wysp” (2015, z Magdą Heydel) oraz „100 wierszy wypisanych z języka angielskiego” (2018). Mieszka w Łodzi.
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18.00 i będzie transmitowane na stronie oraz Facebooku Teatru Starego.
Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać także w audycji red. Grażyny Lutosławskiej „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”, na antenie Polskiego Radia Lublin, w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.
Nowa wystawa w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu
Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu, zaprasza do zapoznania się z nową ekspozycją przygotowaną z okazji ustanowienia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2023, Rokiem Aleksandry Piłsudskiej.
– Na wystawie zaprezentowano długą i krótką broń palną. Zobaczymy również damskie stroje i dodatki z przełomu XIX i XX wieku. Na przygotowanych planszach omówiono główne zagadnienia związane z działalnością Organizacji Bojowej PPS – mówi reprezentująca muzeum Kinga Kołodziejczyk. [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]
Zgromadzone na wystawie eksponaty pochodzą z Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu, Muzeum Zamojskiego w Zamościu, kolekcji prywatnych i zbiorów własnych. Ekspozycję „Za Polskę i sprawiedliwość społeczną. Dwa oblicza Organizacji Bojowej PPS”, można zwiedzać w godzinach 10.00 – 16.00, od wtorku do niedzieli, na piętrze zamojskiego Arsenału.
Fot. pixabay.com