Festiwal Klezmerski w Kazimierzu Dolnym

Festiwal klezmerski 10

Festiwal Klezmerski w Kazimierzu Dolnym

16/17 sierpnia 2024r.

Festiwal Klezmerski to jedno z większych wydarzeń kulturalnych odbywających się w Kazimierzu Dolnym. W tym roku odbędzie się w dniach 16/17 sierpnia.

Nawiązuje on do tradycji miasteczka związanej z obecnością Żydów, posiada wieloletnią tradycje i cieszy się dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów – tych z kraju oraz spoza niego.

Choć „klezmer” znaczy muzyk, festiwal nie opiera się tylko i wyłącznie na muzyce. Oczywiście jest ona nieodłącznym i istotnym elementem wydarzenia, lecz oprócz niej w programie znajdziemy cykl różnorodnych wydarzeń skupionych wokół tradycji żydowskiej.

 

Poniżej program wydarzenia:

Piątek 16 sierpnia

12.00 – Rodzinne warsztaty kolażu “Muzyczny Kazimierz” połączone z promocją nowego wydania książki – prowadzenie Dorota Opolska-Maksym. Podczas warsztatów uczestnicy poznają technikę kolażu, KOKPiT (ul. Lubelska 12)

Zapisy pod numerem telefonu 81 881 00 40

Jak kazimierski kogut przegnał diabła? Gdzie ukrywa się wiewiórka Tosia i zając Jurek? Kto był właścicielem gąsiora Dylusia? – na te pytania poznamy niebawem odpowiedź. Zapraszamy na spotkanie z Dorotą Opolską- Maksym, autorką przewodnika książkowego “ Od Spichlerza do Mięćmierza” .  Autorka opowie o kulisach nowego wydania książki, odczyta jej fragmenty, oraz poprowadzi rodzinne warsztaty kolażu.

Dzięki spotkaniu dzieci będą mogły poznać ważne miejsca na mapie dzieciństwa – legendy kazimierskie i żywy kontakt z książką.

14.00-17.30  – Projekcja filmu o słynnym skrzypku, KOKPiT (ul. Lubelska 12)

17.30 –  Koncert zespołu STREET WHISPERS, Kazimierski Rynek

Street Whispers w 2013 roku założyli przyjaciele, którzy postanowili połączyć swoje artystyczne umiejętności, aby tworzyć muzykę o szerokim spektrum stylistycznym. Radzą sobie świetnie z muzyką klasyczną, folkiem, tangami, jazzem, muzyką klezmerską, bałkańską czy latynoamerykańską, jednak przede wszystkim potrafią przeplatać ze sobą style, tworząc własną, niepowtarzalną kolorystykę brzmieniową.

Członkowie zespołu to absolwenci renomowanych szkół i uniwersytetów muzycznych, którzy w swym dorobku mają udział w licznych festiwalach i występy na wielu scenach w Europie, a także poza nią. Ciekawostką jest fakt, że zespół zawiązał się, aby grać na ulicach Salzburga podczas słynnego Festiwalu Mozartowskiego. Obecnie działalność grupy Street Whispers znacznie wykracza poza street art.

18.30 – Koncert zespołu ACCORINET KLEZMER BAND, Kazimierski Rynek

Klezmer to szczęśliwy muzyk, który wędruje po świecie, dając ludziom swoją sztuką radość i wzruszenie. Z nami jest tak samo. Dzięki muzyce klezmerskiej świat stał się naszym domem. Szukamy inspiracji w wielu krajach, komponujemy ,improwizujemy i chcemy dzielić się z publicznością swoimi fascynacjami. Klezmer nie gra. Klezmer opowiada historię. Klezmer kocha i tęskni. W naszym przypadku robimy to zespołowo – z korzyścią dla publiczności.

19.30 – Spotkanie szabatowe – Prowadzenie Ryfka Foremniak, KOKPiT (ul. Lubelska 12)  

Spotkanie wprowadzające w idee szabatu, czasu na odpoczynek i rozważanie. Spotkanie jest dla wszystkich.

20.30. Recital muzyki klezmerskiej “Skrzypek na dachu” – Maksymilian Wosk, Kazimierski Rynek

Oświetlony punktowym światłem artysta zagra recital na dachu jednej z kamienic w rynku.

21.00 Koncert zespołu BERBERYS, Kazimierski Rynek

Zespół BERBERYS specjalizuje się w tradycyjnej muzyce klezmerskiej i bałkańskiej. Grupa wykonuje utwory wokalno-instrumentalne śpiewane w językach: jidysz, hebrajskim, macedońskim, serbskim, angielskim, hiszpańskim i polskim. W repertuarze zespołu znajdują się tradycyjne pieśni żydowskie, polskie i hebrajskie piosenki wzbogacone autorską interpretacją, śpiewne, żywiołowe i pełne improwizacji melodie bałkańskie oraz utwory klasyczne.

Sobota 17 sierpnia

10.00 Warsztaty Fotografii Otworkowej z Mirosławem Radomskim, KOKPiT (ul. Lubelska 12)

Zapisy pod numerem telefonu 81 881 00 40

“Sztukmistrz z prowincji czyli klezmerskie fotografowanie byle czym – reaktywacja”. Fotografia otworkowa to najstarszy sposób robienia zdjęć. Podczas warsztatów uczestnicy stworzą własne aparaty fotograficzne.

12.00 Wernisaż wystawy Piotra Jarugi „Ty i ja”, Biblioteka (ul. Lubelska 32/34)

12:30 Wernisaż wystawy Piotra Jarugi „Ty i ja”, KOKPiT (ul. Lubelska 12)

Piotr Jaruga, choć nie odmawia fotografowania krajobrazów, to, jak sam zaznacza, dobrze odnajduje się w fotografii reportażowej, portretowej oraz teatru tańca a w szczególności w fotografii samego tańca w różnych jego postaciach i formach. Współpracuje jako fotoreporter z lubelskimi wydawnictwami, agencjami fotograficznymi oraz z Lubelskim Teatrem Tańca. Lubi fotografować w przestrzeni miasta, „w pięknych okolicznościach przyrody” oraz w warunkach studyjnych. Każde fotografowanie, każde wyjście na fotografowanie jawi się mu niczym kolejna wyprawa Kolumba. Wciąż szuka i czeka na zrobienie zdjęcia najlepszego.

13.00 Wernisaż wystawy fotografii stereoskopowej Tomasza Bielawskiego, KOKPiT (ul. Lubelska 12)

Dzięki technice stereoskopowej zajrzyjmy do Kazimierza i cieszmy się jego głębią. Specjalnie skonstruowane stereoskopy pozwolą nam dotrzeć daleko, poza płaszczyznę klasycznej fotografii.

14.00  Prelekcja O Żydach zamieszkujących tereny Kazimierza Dolnego – prowadzenie Marcin Pisula, KOKPiT (ul. Lubelska 12)

14.30. Spacer Śladami Kazimierskich Żydówprowadzenie Marcin Pisula

Przed wojną w Kazimierzu Dolnym nawet 50 % ludności było pochodzenia żydowskiego. Dziś pozostały po nich miejsca pamięci i historia.

19.30 Koncert Zespołu RZESZÓW KLEZMER BAND, Kazimierski Rynek

Zespół wykonał ponad 300 koncertów na terenie Polski, Europy, jak również poza granicami naszego kontynentu. Utwory wykonywane przez muzyków to tradycyjne melodie klezmerskie, aranżowane w taki sposób, aby zawrzeć w nich elementy tradycji i nowoczesności.

21.00. Koncert Zespołu Symcha Keller i Przyjaciele, Kazimierski Rynek

Symcha Krzysztof Keller – rabin, kantor i działacz społeczności żydowskiej. Ostatni kontynuator muzycznej, mistycznej tradycji Chasydów w Polsce. Cały czas koncertuje przekazując “szerokiemu światu” muzykę̨ chasydzką, która jest inna od popularnej – “klezmerskiej”. Symcha Keller występuje wraz z zespołem.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Warsztaty są bezpłatne. Obowiązują zapisy pod numerem telefonu 81 881 00 40.

 

Exit mobile version