
Widowisko „Sen o Mieście”
W dniach 13-17 sierpnia 2026 roku o godzinie 20:00 dziedziniec Zamku Lubelskiego ponownie zmieni się w monumentalną scenę plenerową. Po latach przerwy powraca legendarne widowisko „Sen o Mieście” w reżyserii Janusza Opryńskiego. To flagowe wydarzenie artystyczne stanowi istotny element przygotowań Lublina do pełnienia zaszczytnego tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Spektakl bezpośrednio odwołuje się do oficjalnego hasła lubelskiej aplikacji – RE:UNION, stając się uniwersalną opowieścią o ponownym spotkaniu, przełamywaniu barier oraz odbudowywaniu dialogu i wspólnoty w świecie pełnym podziałów.
„Sen o Mieście” łączy w sobie elementy nowoczesnego teatru formy, performansu oraz zapierającego dech w piersiach nowego cyrku. To porywająca, emocjonalna opowieść o Lublinie, niezwykłym miejscu od wieków tętniącym życiem na styku kultur, religii i narodów. Widowisko zabiera widzów w wielką podróż przez stulecia: od tajemniczych czasów pierwszych osadników przez blask Unii Lubelskiej, złoty wiek wielokulturowego rozkwitu, lubelski Lipiec, kryzys pandemii, wybuch pełnoskalowej wojny w Ukrainie i wygraną tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 aż po wyzwania współczesności. Losy miasta zinterpretują zawieszeni między ziemią a niebem artyści i akrobaci balansujący na linie oraz tańczący na podniebnych szarfach.
Za unikalny, sensoryczny charakter widowiska odpowiada wybitny zespół twórców, silnie związanych z lubelskim środowiskiem kulturalnym. Janusz Opryński, współzałożyciel legendarnego Teatru Provisorium, dba o najwyższy poziom dramaturgiczny całej opowieści. Imponującą, wielkoformatową scenografię autorstwa Jarosława Koziary uzupełniają intrygujące interwencje rysunkowe Mariusza Tarkawiana. Całość tej plastycznej oprawy pozostaje w głębokim dialogu z historią samego miejsca, czerpiąc bezpośrednie inspiracje z zabytkowych, bizantyjsko-ruskich fresków kryjących się w murach sąsiadującej z dziedzińcem Kaplicy Trójcy Świętej.
Autorska muzyka skomponowana przez Rafała Rozmusa nadaje dynamiczny rytm niezwykłym ewolucjom powietrznym realizowanym przez utalentowanych artystów z Fundacji Sztukmistrze. Sferę Słowa materializuje natomiast wybitny duet aktorski. Magnetyczny głos Zbigniewa Dziducha poprowadzi widzów przez historyczną narrację, a Dorota Landowska zaprezentuje oniryczne strofy „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza, który od lat stanowi główną literacką i emocjonalną kotwicę spektaklu.
Projekt ma już w pełni ugruntowaną pozycję i sprawdzoną formułę artystyczną, zachwycając publiczność zarówno podczas prezentacji we Wrocławiu w 2016 roku, jak i w trakcie Wielkiego Jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich w 2017 roku. W poprzednich edycjach spektakl przyciągał gigantyczne tłumy chętnych, a ogromne zainteresowanie znacząco przekraczało fizyczną dostępność miejsc na zamkowym wzgórzu. W tym roku widzowie ponownie otrzymają szansę, by stać się częścią tego niezwykłego misterium, współtworząc jego niepowtarzalną atmosferę i znaczenie. Organizatorem i producentem wydarzenia jest Centrum Kultury w Lublinie.
Oficjalne informacje, zapowiedzi zakulisowe oraz odnośnik do dołączenia do społeczności widzów można znaleźć na profilu Facebook pod adresem https://www.facebook.com/events/1340214958212821/1340214961546154/.
Informacje praktyczne:
SEN O MIEŚCIE, reż. Janusz Opryński
13.08 / czwartek / godz. 20.00
14.08 / piątek / godz. 20.00
15.08 / sobota / godz. 20.00
16.08 / niedziela / godz. 20.00
17.08 / poniedziałek / godz. 20.00
Bilety i informacje praktyczne:
Cena biletu: 20 zł
Bilet wymagany dla wszystkich widzów powyżej 6 lat
Gdzie kupić: Kasy Centrum Kultury w Lublinie
BILETY ONLINE
Kontakt i informacje: tel. 81 466 61 40 | e-mail: kasa@ck.lublin.pl
Czas trwania: 60 min
Dziedziniec Zamku został podzielony na dwie Strefy A i B. Obie Strefy zapewniają równie doskonałą widoczność i komfortowy odbiór widowiska. Podział ten został wprowadzony wyłącznie ze względów organizacyjnych, aby zapewnić Państwu jak największą wygodę. W Strefie A przygotowaliśmy miejsca dedykowane dla osób o różnorodnych potrzebach, przestrzeń dla rodzin z małymi dziećmi oraz tłumaczenie wydarzenia na język angielski i PJM. Prosimy uwzględnić to przy zakupie biletów.
Kultura dostępna dla każdego
(STREFA A)
Wierzymy, że sztuka powinna łączyć, dlatego tegoroczne widowisko realizujemy z pełną dbałością o różnorodne potrzeby naszych gości, których zapraszamy do STREFY A:
Dostępność architektoniczna: podest dla osób z ograniczeniami ruchu.
Polski Język Migowy: pełne tłumaczenie spektaklu na PJM dla osób niesłyszących.
Strefa dla rodzin: przyjazna przestrzeń dla rodzin z małymi dziećmi.
International guests: Spektakl z tłumaczeniem na język angielski (napisy) / Performance with English translation (subtitles).
⚠️ Informacja o wrażliwości treści: Widowisko dotyka również trudnych i realnych doświadczeń z najnowszej historii naszego regionu, takich jak kryzys pandemii oraz wybuch pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Jeśli te tematy są dla Ciebie obecnie zbyt obciążające, pamiętaj, że Twoje samopoczucie jest najważniejsze.
💬 Ważne informacje regulaminowe:
Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wydarzenia ze względu na trudne warunki atmosferyczne.
Organizator ma prawo odmówić wejścia na teren wydarzenia: po rozpoczęciu widowiska, osobom pod wpływem alkoholu oraz osobom utrudniającym sprawne i bezpieczne wejście. Na terenie wydarzenia obowiązuje całkowity zakaz spożywania posiłków, alkoholu oraz palenia papierosów (w tym e-papierosów).
Logistyka wejścia: Bramy zamkowe otwieramy od godz. 19:20. Prosimy o wcześniejsze przybycie i kierowanie się do sektorów A lub B, zgodnie z informacją na Waszym bilecie.
Organizatorzy: Centrum Kultury w Lublinie, ESK 2029, Miasto Lublin
Partner: Muzeum Narodowe w Lublinie
Razem dla kultury / Sponsorzy:
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie Spółka z o.o. – Wybieram kranówkę!
Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. – Łączy nas ciepło
Perła – Browary Lubelskie S.A.
