Zalane po ostatniej niedzielnej ulewie rondo wraz z ulicą Sobieskiego w Białej Podlaskiej stało się przedmiotem memów. W sieci krążą też filmiki pokazujące, jak mieszkańcy urządzili sobie w tych okolicach kąpielisko i spływy pontonem.
Problem zalewania tego odcinka drogi po deszczach trwa od lat, ale nigdy dotąd nie odbił się tak szerokim echem w kraju.
– To było niemal jak prawdziwe jezioro – tak o podtopieniu ronda i części ulicy Sobieskiego mówią dziś mieszkańcy miasta. – W pierwszej chwili rozśmieszyło mnie to. Tam jest zawsze problem przy większych deszczach, ale to, co było teraz, tego nie było nigdy. Ludzie zareagowali, niektórzy na poważnie, a niektórzy na wesoło. Byli wędkarze, symulowali łowienie ryb. Byli kajakarze, ktoś pływał na pontonie. Dzieciaki się bawiły, quadowcy jeździli, rozpychali tę wodę. Biała w tym momencie była numer jeden, jeśli chodzi o te ulewy w Polsce. Po raz kolejny nasze miasto znalazło się w czołówkach. Niekoniecznie w tych dobrych. To jest po prostu nie na te czasy, tym bardziej że to jest takie świeże osiedle. Ktoś nie pomyślał, nie wziął pod uwagę tego, że tak może się wydarzyć.
Wkrótce problem zostanie rozwiązany
Naczelnik Wydziału Dróg Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej, Renata Tychmanowicz, zapowiada, że już wkrótce problem zalewania ronda będzie rozwiązany. Skrzyżowanie to wraz z ulicą Janowską na odcinku od Okopowej do Sobieskiego zostanie przebudowane. – W Białej Podlaskiej doszło do tak zwanego oberwania chmury, czyli zostało zalanych wiele, wiele ulic, w tym ulica Janowska u zbiegu z ulicą Sobieskiego. Od dłuższego czasu możemy tam zaobserwować, że przy dużych opadach deszczu woda się zatrzymuje i nie spływa tak, jakbyśmy tego chcieli. Ale jest też dobra wiadomość, ta droga zostanie przebudowana już w tym roku, został przekazany plac budowy. Za chwilę rozpoczną się prace związane z rozbudową kanalizacji deszczowej w tym rejonie – mówi Renata Tychmanowicz.
CZYTAJ: Ulewa zalała ulice. Potężne burze w Lubelskiem [ZDJĘCIA, AKTUALIZACJA]
Zapytaliśmy, co jest powodem tak częstych podtopień na felernym rondzie i ulicy Sobieskiego.
– W momencie, kiedy był budowany wiadukt, nie było jeszcze ulicy Sobieskiego i nie było tego problemu. Po wybudowaniu ulicy Sobieskiego w tym miejscu zaczęła zbierać się woda. Budowa ulicy Sobieskiego spowodowała, że w najniższym punkcie przy dużych opadach deszczu po prostu zbiera się woda. Ona odpływa, ale odpływa na tyle wolno, że nawet przez jakiś czas droga jest nieprzejezdna – tłumaczy Renata Tychmanowicz.
Nieodpowiedzialne zachowanie mieszkańców
Takie kąpiele, jakie urządzili sobie na ulicy Sobieskiego mieszkańcy, budzą obawy wśród innych Bialczan. – Prawdę mówiąc trochę się boję, bo to się może coś rozszerzyć, jakieś bakterie, cokolwiek. Wiadomo, że to nie jest czysta woda, więc trzeba naprawdę uważać. Wchodzili ludzie, bo są ciekawi i chcieli zobaczyć, ale myślę, że to nie jest za mądre. No trudno. Oby nie było z tego żadnej choroby. To jest nienormalne, tym bardziej że mówi się o higienie. To też jest nieodpowiedzialne ze strony rodziców opiekujących się dziećmi. No wybryki, fanaberie.
– Nieodpowiedzialnością wykazali się też niektórzy kierowcy – mówi naczelnik Renata Tychmanowicz. – Apelujemy, aby nie wjeżdżać pojazdami do tak głębokiej wody. Zdarzały się takie sytuacje, że pomimo sygnałów dawanych przez pracowników i przez służbę, ludzie wjeżdżali do wody i niestety samochody się w tej wodzie zatrzymywały, bo silniki ulegały zalaniu. Prosimy, aby nie podejmować takich czynności. Jeżeli ktoś sygnalizuje, że w tej chwili droga jest nieprzejezdna, apelujemy, aby na te skrzyżowania i na zalane drogi nie wjeżdżać.
CZYTAJ: Ulewy zalały ulice i piwnice. Setki interwencji strażaków [ZDJĘCIA]
Ale teraz skrzyżowanie jest przejezdne. – Tak, w tej chwili wszystko jest w porządku. Są usuwane jakieś drobne awarie na kanalizacji deszczowej. Taka awaria jest na ulicy Królowej Jadwigi i taka awaria jest na ulicy Prostej. Tam z uwagi na bardzo dużą ilość wody, uszkodzeniu uległy kanalizacje deszczowe – dodaje Renata Tychmanowicz.
Według prognoz synoptyków w najbliższe dni w województwie lubelskim, w tym w Białej Podlaskiej, będą deszczowe. Opady jednak będą przelotne.
Prace związane z przebudową felernego odcinka drogi w Białej Podlaskiej mają zakończyć się w listopadzie tego roku.
MaT / opr. WM
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Krzysztof Radzki / archiwum RL
Pliki dźwiękowe
Zalane rondo stało się internetowym hitem. Miasto zapowiada przebudowę
![Zalane rondo stało się internetowym hitem. Miasto zapowiada przebudowę [WIDEO] 1 EAttachments7188654d59c9a5fc1cf14ba1a12bae2f08c9bbb xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/07/EAttachments7188654d59c9a5fc1cf14ba1a12bae2f08c9bbb_xl-750x375.jpg)



![Biuro przyjazne dla pracownika. Projekt lubelskiej studentki [ZDJĘCIA] 5 EAttachments9647147f3ccdd27d2000e3f9255a7e3e2c48800 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/07/EAttachments9647147f3ccdd27d2000e3f9255a7e3e2c48800_xl-350x250.jpg)





