Przemysław Czarnek w Lubartowie: Wracamy do węgla [ZDJĘCIA]

EAttachments939121318ac24324dea43c72d3cc6b85a28b84b xl

Koniec Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS) i powrót do węgla zapowiedział Przemysław Czarnek kandydat Prawa i Sprawiedliwości na przyszłego premiera podczas spotkania w Lubartowie.

Działania na rzecz ochrony klimatu nazwał ”ekoterrorystycznym zboczeniem”: – To wymyślili ludzie, którzy mają ekoterrorystyczne zboczenie ideologiczne. Ono powoduje, że mamy najdroższy prąd w Unii Europejskiej. Precz z ETS-em! Precz z terroryzmem ekologicznym! Ja tę Unię przywołuję do porządku, żeby cena prądu w Polsce spadła o połowę. W powiecie lubartowskim, w Ostrowie Lubelskim miał być otwierany nowy szyb węglowy. Tu miała być przyszłość polskiej gospodarki i energetyki. I będzie. Wracamy do węgla – mówił Przemysław Czarnek.

ETS to system handlu prawami do emisji dwutlenku węgla. Obecnie objęta nim jest energetyka i przemysł.  Od 2028 r. ma wejść w życie ETS 2, który będzie dotyczyć m.in. transportu czy budownictwa.

CZYTAJ:  Lubelscy parlamentarzyści o wecie prezydenta ws. SAFE

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że „wyjście Polski z systemu ETS oznacza wyjście Polski z Unii Europejskiej”. „Z tego, co wiem, nie ma na to ani zgody Polek i Polaków, ani rządu. Nie ma i nie będzie. Oczywiście politykę europejską trzeba zmieniać tak, żeby była bardziej dopasowana do naszych potrzeb. I dokładnie to robimy” – zapewniła. Zapowiedziała, że rząd będzie chciał jeszcze bardziej opóźnić wejście w życie dyrektywy dotyczącej ETS2, by było więcej czasu na transformację źródeł ciepła w gospodarstwach domowych. Dotąd stronie polskiej Parlament Europejski pozwolił przesunąć wejście w życie ETS2 z 2027 na 2028 rok.

Także minister energii Miłosz Motyka powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że rząd na pewno chciałby dodatkowego opóźnienia wejścia w życie ETS2 w stosunku do tego, co jest teraz.

O potrzebie modernizacji unijnego system handlu emisjami ETS mówiła w środę w Parlamencie Europejskim przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Podkreślała, że na globalnym rynku surowców energetycznych sytuacja jest trudna w związku z wojną między USA i Izraelem a Iranem. Zaznaczyła, że UE ma własne odnawialne źródła energii oraz własną energię jądrową, a ich ceny pozostawały bez zmian w ciągu ostatnich 10 dni. Jednocześnie zauważyła, że gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa w Unii obecnie odczuwają presję. Przypominała, że bez ETS zużycie gazu byłoby większe o 100 mld m sześc., co ponownie czyniłoby Unię bardziej podatną na zagrożenia i bardziej zależną. – Potrzebujemy zatem ETS, ale musimy go zmodernizować – dodała von der Leyen.

Podczas spotkania w Lubartowie Przemysław Czarnek zaatakował też premiera Donalda Tuska, zarzucając mu kontakty z „zagranicznym lobby”, chcącym zmuszać Polskę do zaciągania pożyczki, która „będzie w obcych rękach”. Forsowanie europejskiego SAFE nazwał „zdradą”. Zadeklarował, że gdy rząd skorzysta z tych środków, a PiS wróci do władzy, to pożyczki tej nie będzie spłacać.

JPi / Polska Agencja Prasowa / opr. ToMa

Fot. Krzysztof Radzki / Jerzy Piekarczyk 

Exit mobile version