Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak, lider Lewicy na Lubelszczyźnie, podejrzewa, że wybór Przemysława Czarnka na kandydata na przyszłego premiera z ramienia PiS, to tylko wybieg prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o przeciągnięcie na stronę Prawa i Sprawiedliwości twardego prawicowego elektoratu.
CZYTAJ: Przemysław Czarnek kandydatem PiS na premiera [ZDJĘCIA]
– Zapewne poseł Przemysław Czarnek dostał zadanie, żeby spróbować wpłynąć na radykalny elektorat prawicy, żeby go przyciągnąć do Prawa i Sprawiedliwości. I jeżeli to zadanie wykona, złoży meldunek prezesowi (Jarosławowi Kaczyńskiemu). Ale moim zdaniem później nie będzie już kandydatem, nawet gdyby taka sytuacja zaistniała, że Prawo i Sprawiedliwość tworzyłoby rząd. A po drugie od strony programowej, ponieważ jego wystąpienie programowe jest powszechnie komentowane, zastanawiam się, czy priorytetem ewentualnego kandydata na premiera pana posła Czanka nie powinna być w punkcie pierwszym „willa plus dla wszystkich” – mówił Jacek Czerniak.
Określany w mediach mianem „willi plus” to kontrowersyjny program grantowy ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego wdrażany w czasach, kiedy Przemysław Czarnek kierował tym resortem. W jego ramach organizacje pozarządowe mogły otrzymać środki na zakup lub remont nieruchomości przeznaczonych na działalność edukacyjną i społeczną. Przyznanie części dotacji stało się przedmiotem sporu politycznego oraz kontroli instytucji państwowych.
CZYTAJ: Michał Krawczyk: PiS pokazał dzisiaj swoją prawdziwą twarz
Przemysław Czarnek uchodzi za jednego z bardziej ideowo wyrazistych polityków PiS. W latach 2015-2019 był wojewodą lubelskim. W wyborach parlamentarnych w 2019 r. zdobył mandat posła. W październiku 2020 roku został ministrem edukacji i nauki w drugim rządzie Mateusza Morawieckiego. Funkcję tę sprawował do zmiany władzy po wyborach parlamentarnych w 2023 r. W 2024 r. został wybrany szefem okręgu lubelskiego PiS. A w czerwcu 2025 r. podczas kongresu partii został wybrany na stanowisko wiceprezesa ugrupowania.
CZYTAJ: Bartłomiej Pejo: Przemysław Czarnek nie odbierze elektoratu Konfederacji
JZoń / Polska Agencja Prasowa / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski / archiwum RL
Pliki dźwiękowe
Jacek Czerniak

![Pobicie z użyciem maczety. Trzej mężczyźni zatrzymani [ZDJĘCIA] 2 EAttachments93766498ce5f176219575759d510cdc8da63dce xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/03/EAttachments93766498ce5f176219575759d510cdc8da63dce_xl-350x250.jpg)






![Przemysław Czarnek kandydatem PiS na premiera [ZDJĘCIA] 9 EAttachments937674071f33a6fbfb7f1c7c5e88901975b4f01 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/03/EAttachments937674071f33a6fbfb7f1c7c5e88901975b4f01_xl-350x250.jpg)
