Oczy całego sportowego świata zwrócone są na północne Włochy, gdzie dziś (06.02) wieczorem nastąpi oficjalne otwarcie 25. Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Główna uroczystość odbędzie się na stadionie San Siro w Mediolanie, ale widowisko zaplanowane jest na czterech scenach.
Organizatorzy chcieli, aby poza Mediolanem dostrzeżone zostały również miejsca, w których odbywają się zawody górskie, czyli drugie miasto gospodarz – Cortina d’Ampezzo – a także Livigno i Predazzo.
CZYTAJ: „Wszystko już wyłazi”. Zima podziurawiła ulice [ZDJĘCIA]
Dwa znicze olimpijskie
Na ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich przyjeżdżają fani sportu z całego świata, gwiazdy, celebryci i politycy. Na widowisko czekają też miliony telewidzów. W tym roku odbędzie się ono we włoskim stylu i inaczej niż kiedykolwiek. Będą dwa znicze olimpijskie i wydarzenia w kilku miejscach jednocześnie.
– Próby i ustalenia trwają do ostatniej chwili – mówi Konrad Niedźwiecki, szef Polskiej Misji Olimpijskiej. – Próby na San Siro toczą się w zasadzie cały czas. Mam nadzieję, że organizatorzy będą gotowi tak, żeby oprócz pięknej ceremonii zabezpieczyć logistykę – żeby sprawnie dojechać, sprawnie wrócić, żeby jeszcze zawodnicy mogli coś zjeść. I później normalnie wypocząć przed startami.
Jednym z głównych punktów wieczoru będzie parada olimpijczyków. W tym roku będą dwie. Będziemy mieć więc dwoje chorążych. Polscy zawodnicy rywalizujący w Mediolanie przejdą na stadionie San Siro z Natalią Czerwonką na czele, a ci którzy są już w Alpach, w Predazzo z Kamilem Stochem niosącym flagę biało-czerwoną.
19-latek i legenda
Głównych medalowych perspektyw Polska upatruje w łyżwiarstwie szybkim, snowboardzie czy short tracku. Bohaterami zim w ostatnich latach byli jednak skoczkowie narciarscy, którzy w XXI wieku z igrzysk medalu nie przywieźli jedynie w 2006 roku.
Kadrę olimpijską skoczków narciarskich mamy najmłodszą od dawna. Najmłodszy w niej 19-letni Kacper Tomasiak przy okazji jest naszą największą nadzieją. W Pucharze Świata w tym sezonie bywał już dwukrotnie piąty. W poniedziałek w Predazzo olimpijski konkurs na mniejszej skoczni z punktem K na 98 metrze, skoczni, jaka wyjątkowo powinna Tomasiakowi odpowiadać. Walka o miejsce w najlepszej szóstce jest więc realna.
W czwartkowych treningach skakał nieźle, choć trochę kręcił nosem: – Muszę jeszcze wpasować się w ten obiekt, bo jest jednak trochę inny niż te, które mieliśmy w Polsce, ale myślę, że nie są to duże błędy. Powinno się wszystko udać przed zawodami.
W kadrze jest również legenda, 38-letni Kamil Stoch, który w marcu skończy karierę. Teraz skacze raczej przeciętnie.
W sumie w skokach kobiet i mężczyzn na igrzyskach odbędzie się sześć konkursów. Predazzo.
Gwiazdy nie tylko sportu
W ceremonii inauguracji zimowych igrzysk olimpijskich weźmie udział ponad 50 głów państw i szefów rządów. W tym prezydent Polski Karol Nawrocki.
Uroczystości towarzyszyć będzie dwugodzinny spektakl artystyczny, którego twórcą jest Włoch Marco Balich, realizator inauguracji igrzysk w Turynie, Rio de Janeiro i Soczi. Motywem przewodnim przedstawienia, w którym weźmie udział 1200 osób, w tym balet La Scali, jest antyczna harmonia. Nawiązywać będzie ono do kultury i historii Włoch, w tym do postaci Krzysztofa Kolumba i Leonarda da Vinci. Włoski hymn zaśpiewa Laura Pausini. Wystąpią między innymi Mariah Carey, Andrea Bocelli i raper Gali. Zdaniem włoskich mediów, niemal na pewno płomień olimpijski w Mediolanie zapali wielokrotny mistrz olimpijski, alpejczyk Alberto Tomba. W Cortinie to samo ma uczynić Deborah Compagnoni, zdobywczyni trzech złotych medali olimpijskich w konkurencjach alpejskich.
Otwarcie igrzysk w Lublinie
To wielkie widowisko będzie można też oglądać z Lublina. – Plac Teatralny zamienił się w miasteczko olimpijskie dostępne dla wszystkich chętnych – mówi prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosław Piesiewicz. – W Lublinie zrobimy naprawdę duże show, jeżeli chodzi o otwarcie igrzysk olimpijskich, ponieważ województwo lubelskie bardzo mocno wspiera Polski Komitet Olimpijski, za co jesteśmy wdzięczni. Chcemy pokazać, że igrzyska olimpijskie zaczynają się nie tylko w Mediolanie, ale też w województwie lubelskim. Mamy bardzo dużo niespodzianek. Wspólnie będziemy mogli kibicować na wielkim telebimie i być razem z naszymi sportowcami przy otwarciu igrzysk olimpijskich.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi mistrz olimpijski w kokach narciarskich Wojciech Fortuna oraz brązowy medalista olimpijski w drużynowym łyżwiarstwie szybkim Jan Szymański.
Olimpijskie miasteczko będzie dostępne od godziny 18:00 na Placu Teatralnym w Lublinie.
Początek ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich o godzinie 20.00
MaK / Informacyjna Agencja Radiowa / opr. ToMa
Fot. PAP/EPA/TERESA SUAREZ
