Widowisko plenerowe „Drogi do wolności” przypominające walki powstania styczniowego na Lubelszczyźnie zaprezentował w lubelskim skansenie amatorski Teatr z Nasutowa. To jedna z form obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Lublinie.
– Naszym głównym przesłaniem jest wzmacnianie w ludziach poszanowania dla niepodległości swojej ojczyzny – powiedział Polskiej Agencji Prasowej, Andrzej Nowicki prezes Towarzystwa Edukacji Patriotycznej im. gen. Karola Ziemskiego, które od ponad 10 lat prowadzi Teatr z Nasutowa.
CZYTAJ: „Niepodległość to nasze codzienne życie”. Wojewoda lubelski o 11 listopada
Spektakl nawiązuje do wydarzeń, jakie rozgrały się w czasie powstania styczniowego na Lubelszczyźnie m.in. do potyczki z 25 września 1863 roku pod Nowym Stawem, gdzie oddział powstańczy „Ćwieków” pod dowództwem majora Walerego Kozłowskiego „Ćwieka” stoczył krwawą bitwę z siłami moskiewskimi.
Opowieść o tej historii snuł przy ognisku powstaniec styczniowy. Pojawił się on u żołnierzy legionistów z 1918 roku, którzy rozbili swój obóz w tym samym miejscu, co powstańcy styczniowi 50 lat wcześniej.
CZYTAJ: „Polska na Tak”. Wyjątkowy mural odsłonięty w Lublinie [ZDJĘCIA]
Widowisko składało się z 10 scen obrazujących wydarzenia ze wspomnień starego wiarusa. Pokazywało między innymi sformowanie z kosynierów i strzelców oddziału powstańczego „Ćwieka” oraz życie obozowe powstańców – musztra czyli ćwiczenia szyku bojowego i taktyki, czyszczenie broni, kucie kos, ale też opatrywanie ran czy gotowanie potraw na ognisku.
Była też rekonstrukcja akcji odbicia uwięzionego powstańca i udzielania mu pomocy medycznej przez lekarza, który przyjeżdża z dworu w Żyrzynie, gdzie w czasie powstania styczniowego funkcjonował szpital. W jednej ze scen do inscenizacji mogła się włączyć się osoba z publiczności, która przebiera się w strój powstańca.
W spektaklu wzięło udział około 30 aktorów-amatorów – działaczy Towarzystwa i wolontariuszy.
RL / Polska Agencja Prasowa / opr. ToMa
Fot. nadesłane
![Powstańcy styczniowi w skansenie. Widowisko w Święto Niepodległości [ZDJĘCIA] 2 EAttachments9068940e10f87f2208221a0581934adea267ff8 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2025/11/EAttachments9068940e10f87f2208221a0581934adea267ff8_xl-1024x683.jpg)