Październik to miesiąc świadomości raka piersi – najczęściej występującego nowotworu złośliwego u kobiet. Rocznie w Polsce schorzenie diagnozuje się u około 20 tys. pań. Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do regularnej profilaktyki.
– Badania pozwalają wykryć chorobę we wczesnym stadium i dają pacjentkom szanse na całkowite wyleczenie – mówi rzecznik prasowy lubelskiego oddziału NFZ, Małgorzata Bartoszek. – Mammografia to najbardziej czułe i bezpieczne badanie w profilaktyce raka piersi i najlepszy sposób, by wcześnie wykryć zmiany w piersi. Polega na prześwietleniu tkanek piersi promieniami rentgenowskimi. Pozwala znaleźć nieprawidłowości, zanim będzie można je wyczuć.
CZYTAJ: Nowy sojusz medyczny w Lublinie. Szpitale stawiają na współpracę kliniczną i naukową
W Polsce jest bezpłatny program profilaktyczny NFZ, który obejmuje mammografię dla pań w wieku od 45 do 75 lat.
RyK / opr. LisA
Fot. pexels.com
Pliki dźwiękowe
Małgorzata Bartoszek

![Bezpieczeństwo na wakacjach. Bransoletka może wiele zmienić [ZDJĘCIA] 2 EAttachments9605223ab01209b96068650fbf9451c6f271ab6 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments9605223ab01209b96068650fbf9451c6f271ab6_xl-350x250.jpg)








